Ćutali o oštećenju Družbe: Mađarska centralna banka kaznila MOL

MOL mora da plati kaznu od 43 miliona forinti (122.000 evra)

23.06.2026. 17:07
  • Podeli:
mol profimedia-1099287618-6a10b3b211770.webp Foto: Profimedia

Mađarska centralna banka objavila je u utorak da je kaznila MOL grupu zbog toga što nije obavestila tržište o oštećenju cevovoda Družba i obustavi isporuke krajem januara, 

MOL mora da plati kaznu od 43 miliona forinti (122.000 evra) zbog kršenja obaveze objavljivanja informacija o vanrednoj situaciji, navodi se u saopštenju centralne banke Mađarske.

Informacije je trebalo da budu objavljene najkasnije do 12. februara, a kompanija ih je objavila 16. februara, tek nakon medijskih izveštaja i vladinih izjava o ozbiljnoj situaciji koja bi mogla uticati i na mađarsku energetsku politiku, dodaje se u saopštenju.

Istraga o insajderskoj trgovini

Mađarska centralna banka, regulator tržišta kapitala, pokrenula je istragu krajem februara kako bi utvrdila da li je grupa prodavaca akcija u naftnoj i gasnoj grupi MOL možda trgovala na osnovu insajderskih informacija u nekoliko transakcija krajem januara, objavili su tada mađarski mediji.

Istraga je, prema pisanju mađarskih medija, usledila nakon žalbe Udruženja mađarskih investitora berze (TEBÉSZ) centralnoj banci o mogućem kršenju javnog interesa u trgovanju akcijama MOL-a.

Prema mišljenju udruženja, kompanija je verovatno prekršila svoju obavezu transparentnosti time što nije na veb-sajtu berze izvestila o oštećenju naftovoda Družba 27. januara i obustavi transporta nafte.

Šta je MSB rekla Rojtersu?

Prekid u snabdevanju sirovinama je važna informacija, naglasio je tada predsednik TEBEŠ-a Gabor Dioslaki portalu 24.hu, praveći poređenje sa vanrednim saopštenjem MOL-a sredinom februara o zahtevu za oslobađanje nafte iz strateških rezervi kako bi se osiguralo snabdevanje gorivom.

Centralna banka je u februaru potvrdila Rojtersu da je otvorila istragu o potencijalno sumnjivim transakcijama, ne precizirajući ko je podneo žalbu, objašnjavajući da ne može da otkrije detalje jer je postupak u toku.

„Na osnovu podnetog izveštaja u kojem se tvrdi da su akcije MOL-a možda trgovane na osnovu insajderskih informacija, centralna banka istražuje da li su određene transakcije na tržištu kapitala u vezi sa izdavaocem možda prekršile odredbe o zabranjenoj insajderskoj trgovini“, navela je banka u saopštenju za Rojters.

Šta kaže MOL?

U odgovoru na upit Rojtersa poslat imejlom u februaru, MOL je naglasio da je „uvek... poštovao važeće zakone, u svim aspektima. (Kompanija) sledi princip transparentnosti tržišta kapitala i stoji na raspolaganju mađarskoj centralnoj banci po svim pitanjima“.

Informacije na veb-sajtu Budimpeštanske berze pokazale su da su četiri direktora MOL-a prodala akcije u ukupnoj vrednosti od 1,57 milijardi forinti (4,14 miliona evra) između 27. januara i 6. februara.

MOL je tada napomenuo da je objavio informacije o ovim transakcijama na veb-sajtu berze u januaru i februaru, u skladu sa propisima o transparentnosti za rukovodioce kompanija koje kotiraju na berzi.

Preuzmite mobilnu aplikaciju:

Get it on Google PlayDownload on the App Store
  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()