Naš put je da imamo energetski sistem, koji je siguran, stabilan i održiv sa što većim obnovljivim izvorima energije, rekla je ministarka
Tradicionalna godišnja konferencija "Serbia goes green" posvećena zaštiti životne sredine i očuvanju prirode koja nas okružuje organizovana je danas u Privrednoj komori Srbije u Beogradu, a ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović poručila je da je važno da u zelenoj tranziciji sačuvamo stabilnost i bezbednost energetskog sistema.
"Naš put je da imamo energetski sistem, koji je siguran, stabilan i održiv sa što većim obnovljivim izvorima energije i što manjim uticajem na životnu sredinu. Havarija koja pogodila energetski sistem u zemljama u regionu prošle nedelje je znak da moramo da radimo zajedno, jer i jesmo povezani i regionalno ali i sa sistemom EU", rekla je Đedović Handanović.
Poručila je da svi zajedno moramo da sagledamo i jačamo interkonekcije.
"Imamo razloga da budemo zadovoljni jer smo zadržali bezbednost u tom trenutku, međutim ono što treba da se zapitamo jeste šta treba da radimo dodatno da budemo još snažniji i sigurniji. Na pravom smo putu s obzirom na ulaganja u našu prenosnu i distributivnu mrežu", poručila je ministarka.
Ona je navela veliki značaj sprovođenja regionalnih projekata uz donacije EU.
"Na tom putu je najveći Transbalkanski koridor koji je Srbija dobrim delom završila - ojačala interkonekciju sa Rumunijom, prenosni sistem Pančevo i rumunska granica i deo između Kraljeva i Kragujevca, i u narednih par meseci Obrenovac - Bajina bašta do 2027. a onda Bajina bašta i Crna Gora i BiH odnosno Pljevlja i Višegrad", rekla je Đedović Handanović.
Navela ja da su izmenjeni zakoni o održivim izvorima energije, ali i da je balansiranje ključ, odnosno da pored korišćenja zelene energije i sistem mora da bude bezbedan.
"Prošle godine smo poboljšali zakonodavni okvir, izmenili smo Zakon o OIE, a ono što moramo da nastavimo da radimo je još efikasnija realizacija investicija. Balansiranje je ovde ključ, jer sa jedne strane moramo da imamo više zelene energije, a sa druge strane naš sistem mora da bude siguran, i upravo nam balansiranje to omogućava", rekla je ministarka.
Najavila je projekat izgradnje reverzibilne hidroelektrane Bistrica i rekla da se očekuje da taj projekat bude na našoj mreži u narednih pet ili šest godina.
"Reverzibilna HE Bistrica ima negde čak do 650 megavata, i to je duplo više nego što je naša trenutno jedina reverzibilna HE Bajina bašta. Radimo intenzivno na pripremi tog projekta, završeni su idejni projekat, studija izvodljivosti,na javnom uvidu je prostorni plan područja posebne namene, u pripremi je studija o proceni uticaja na životnu sredinu kao i studija o zaštiti nepokretnih kulturnih dobara. Mi smo vodili razgovore i za obezbeđivanje finansiranja, i dobili načelno potvrdu od japanske Agencije za međunarodnu saradnju, odnosno od Vlade Japana da su spremni da podrže finansijski ovaj projekat", rekla je Đedović Handanović.
Istakla je da je važno i da Srbija iskoristi potencijal koji ima kada je reč o mineralnim sirovinama, i naglasila da jadarit kojim Srbija raspolaže jeste nešto čime Srbija može da ide putem samoodrživosti, na kom se kreće i čitava Evropa.
"Srbija ima jedinstvenu priliku ne samo da bude izvoznik već gotovih proizvoda, ne samo baterije, nego i prozvodnja električnih vozila. Imamo priliku da iskoristimo mineralne sirovine. Ako čitava Evropa ide u pravcu veće samoodrživosti, ne vidim razlog da Srbija to ne čini, ako raspolaže mineralima kao što je jadarit", rekla je ministarka.
Poručila je da se povodom ovog projekta očekuje velika, transparenta javna diskusija sa akcentom na zaštitu životne sredine i pronalaženje najboljih rešenja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.