Dobili ste enorman račun za struju: Pitali smo stručnjake kako do reklamacije i rešenja problema

Prvi korak je da se uloži reklamacija

Autor: Una Đuričić
05.10.2024. 19:00
  • Podeli:

Sa 3000 na 60 hiljada ili čak više od 100.000 dinara... Abnormalno visoki iznosi na računima za struju napravili su dugačke redove kod šaltera za reklamaciju, pogotovo u Novom Sadu, gde se građani sa ovim problemom bore čitavo leto.

Pored uvećanih računa, koji se ne mogu pomešati sa eventualnim poskupljenjem struje, građani se susreću i sa neočitanom potrošnjom koja ih sledećeg meseca sačeka u vidu duga. Posle višemesečnog ćutanja oglasila se i Elektrodistribucija.

Redovi dugački i po desetine metara, nezadovoljni građani i grafika na računima za struju sa koje jasno možemo zaključiti da je u pitanju neka greška, postali su svakodnevica. Iako se propusti dešavaju, kada su toliko česti kao ovog leta u Vojvodini, građani sa pravom traže objašnjenje. 

Elektrodistribucija Srbije izvinila se korisnicima i rasvetila situaciju.

„U Vojvodini su posle 20 godina uvedeni novi softveri, urađeni zajedno sa EPS-om i deo očitanih stanja nije mogao odmah da se unese. Proces modernizacije i primene novih softvera odvijao se uporedo sa redovnim aktivnostima i na žalost, dolazilo je do određenih zastoja i grešaka pri unosu podataka. Uz izvinjenje korisnicima, napominjemo da će oni koji su dobili račune bez očitanog stanja dobiti ispravke računa od snabdevača. Sve uplate sa popustom do 5. septembra tek će se videti na septembarskim računima. Novim očitavanjem koje je počelo pre dva dana biće ispravljene i eventualne greške i snabdevač će dostaviti korekciju računa korisnicima“, rekli su iz Elektrodistribucija Srbije.

Upravo zbog mnogih građana koji danima čekaju u redu da bi saznali šta se dešava sa njihovom potrošnjom, najbitnije je znati postupak ukoliko i vi na svom računu primetite sumnjivu cifru.

„Prvi korak je da se uloži reklamacija. Dakle ako može potrošač da obezbedi dokaz u vidu toga da je sam očitao i da nije potrošeno toliko kilovata. To je svakako pogodnije i lakše će da se izbori u reklamacionom postupku sa trgovcem, ali ono što je bitno je da trgovac mora da odgovori na uloženu reklamaciju u roku od osam dana i to sa obrazloženjem“, objašnjava za UNU Vesna Perinčić iz Republičke unije potrošača.

Ukoliko EPS ne odgovori u roku od 8 dana, to je prekršaj, i u tom slučaju potrošači treba da se obrate nadležnoj tržišnoj inspekciji, koja ima dužnost da kazni trgovca. Sa druge strane, ukoliko vam na računu stigne nula, najtopliji savet je bolje sprečiti nego lečiti.

„Ukoliko je račun stigao, a da potrošnja nije obračunata, potošač je u obavezi da plati nesporan deo potraživanja odnosno prosek potrošnje u prethodnom periodu. Ukoliko potrošač plati nesporan deo duga, dokle god je postupak u toku, EPS kao trgovac, ne sme da isključi potrošača sa distributivne mreže“, kaže Perinčić.

Ukoliko vaša reklamacija bude odbijena, a smatrate da ste u pravu, savet Republičke unije potrošača je za to da se ide na proces medijacije vansudskog rešavanja potrošačkog spora, koji kontroliše Ministarstvo unitrašnje i spoljne trgovine, a svakako, poslednja opcija je i sud.

Bitno je da zapamtite da i za ovaj, kao i mnoge druge probleme, važi isto pravilo - ništa se neće samo rešiti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()