FT: Evropa uvozi rekordne količine ruskog tečnog gasa

Rusija je u prvih deset meseci ove godine isporučeno rekordnih 17,8 milijardi kubika tečnog prirodnog gasa.

29.11.2022. 16:27
  • Podeli:
Naftovod Družba_Belorusija_Foto Reuters-1665573355712.webp Foto: Reuters

Evropa uvozi rekordne količine ruskog tečnog prirodnog gasa od januara do oktobra 2022. godine. 

Uvoz tečnog gasa iz Rusije ove godine povećan je za 42 odsto u poređenju sa istim periodom 2021. godine, piše „Fajnenšel tajms“.

Rusija je u prvih deset meseci ove godine isporučeno rekordnih 17,8 milijardi kubika tečnog prirodnog gasa.

Glavni kupci su bili Belgija, Španija, Holandija i Francuska. Od ukupno uvezenog „plavog goriva“ 16 odsto gasa je u evropske zemlje stiglo je morskim putem, procenjuje britanski list.

U isto vreme u Evropu je od početka godine gasovodima isporučeno 62,1 milijardi kubnih metara ruskog gasa. 

Ovi podaci govore da Evropa još nije potpunosti spremna da se odrekne gasa iz Rusije, piše list

En-Sofi Korbo, stručnjak Centra za globalnu energetsku politiku sa Kolumbijskog univerziteta u Njujorku, smatra da bi jednog dana Rusija mogla da prekine sa isporukama gasa u Evropu.

U tom slučaju, navodi Korbo, Evropljani bi bili primorani da kupuju gas na još skupljem spot tržištu.

Korbo smatra da bi Rusija mogla da rasporedi svoje tankere sa tečnim prirodnim gasom u zemljama poput Bangladeša i Pakistana i da prodaje gas po nižim cenama kako bi stekla „političku prednost“ i „izvršila pritisak na Evropljane“.

Prema pisanju FT, 2021. godine Evropa je ukupno uvezla 155 milijardi kubika ruskog prirodnog gasa, uključujući tečni prirodni gas.

Ekspert Georg Zakman smatra da Evropska unija ne bi trebalo da odustane od ruskog tečnog prirodnog gasa, ali da bi trebalo da razvije mehanizam kako bi se zaštitila u slučaju da „Rusija počne selektivno da šalje gas pojedinačnim kupcima u Evropi kako bi stekla političke poene i narušila evropsko jedinstvo“.

Evropska solidarnost se već nalazi na testu jer sa jedne strane stoje zemlje kao što su  Španija i Grčka i koje podržavaju ograničenja cena gasa, dok su Nemačka, Danska i Holandija ostale skeptične prema takvom potezu. Mađarska je, u međuvremenu, u avgustu potpisala novi gasni sporazum sa Gaspromom.

Ako se solidarnost prekine, „onda bismo mogli da rizikujemo da bi više zemalja osim Mađarske bilo spremno da lako prihvati ruski gas i to bi bilo veliko pitanje“, rekao je Zahman.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()