Hoće li se 'gubitaš' izgubiti ili profitirati: Šta se krije iza rekonstruisanja EPS-a?

Da li je promena pravno-ekonomske strukture EPS-a zapravo korak ka privatizaciji?

Autor: Bojana Petrušijević
15.12.2022. 20:24
  • Podeli:

Nadzorni odbor EPS-a usvojio je odluku da ta kompanija iz statusa javnog preduzeća pređe u status akcionarskog društva. Slovo zakona kaže da javno preduzeće ne može da se privatizuje, ali akcionarsko društvo može - upravo ta informacija otvara debatu: 

Da li je promena pravno-ekonomske strukture EPS-a zapravo korak ka privatizaciji?

Da EPS postaje akcionarsko društvo, prvi put se čulo 2014. godine. U obrazloženju najnovije odluke o pretvaranju EPS-a u akcionarsko društvo, između ostalog, stoji da bi taj prelazak doprineo maksimalnoj efikasnosti poslovanja i racionalnijem korišćenju kadrovskog potencijala. 

Ekonomisti pak smatraju da je po sredi formalni čin, koja neće promeniti suštinu.

"Ne rešava se ono što je ključno u ovom trenutku- a to je loše upravljanje kompanijom. Dakle, promena pravne forme je po meni samo, a o tome se priča decenijama, samo bacanje prašine - nešto se radi u EPS-u. Mislim da to nije ključna stvar, ključna stvar je ko upravlja tim EPSom i šta se dešava na tržištu?" kaže ekonomista Goran Radosavljević. 

Po zakonu, javno preduzeće ne može da se privatizuje, a akcionarsko društvo može. To otvara vrata privatizaciji i traženju strateškog partnera. Da li će akcije biti na berzi, zavisi isključivo od države, navode stručnjaci.

"Ne tvrdim da je namera Vlade da proda EPS, ali definitivno se otvara mogućnost da se promeni vlasnička struktura. Lično mislim da je to loš potez i da privatizacija energetskih kompanija ne bi trabalo da se desi. Loša je bila i privatizacija NIS-a. Znamo da je NIS u ovoj godini imao veću dobit nego novac za koji je prodat. Isto mislim da bi se desilo sa EPS-om", objašnjava stručnjak za energetiku Miloš Zdravković. 

U prvih šest meseci ove godine EPS je napravio gubitak od 418 miliona evra. Do kraja godine, dug će preći milijardu evra, pokazuju fiskalni izveštaji. Zbog toga, EPS  nije atraktvna firma za kupovinu, smatraju ekonomisti.

Neće niko normalan ući u preduzeće u kome se ne upravlja domaćinski i gde dug ovako raste iz godine u godinu.

Gašenje EPS-a kao javnog preduzeća podgrejalo je polemike o privatizaciji i u skupštinskim redovima. U Vladi odlučno negiraju da će EPS biti prodat.

„EPS mora da bude kompanija koja će Srbiji osigurati energetsku bezbednost. Bilo bi besmisleno da privatizujemo takvu nacionalnu kompaniju, to je pitanje bezbednosti Srbije“, smatra Radosavljević.

EPS je jedan od najvećih poslodavaca u zemlji, ali sa velikim izazovom.  70 odsto proizvodnje struje temelji na uglju koji bi do kraja 2050. trebalo da dobije zamenu -zato je nužno povećati proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije, smatraju energetičari.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()