Norveški stručnjaci u trci za spas srpskog energetskog sistema

Norveški partneri ponudili su tri rešenja, i osim toga da ona podrazumevaju velike promene, javnost je uskraćena za detalje, o kakvim je zapravo predlozima reč.

Autor: Emilija Pešić
03.12.2022. 19:30
  • Podeli:

Norveška će pomoći Srbiji u sprovođenju reformi u sektoru energetike - to je saopštio predsednik  Vučić nakon posete Oslu, zajedno sa ministarkom energetike. Glavne poruke zvaničnika posle sastanka bile su da na stolu imaju tri ponude. Znamo li šta se nudi, je li to realno za Srbiju i može li Norveška da spasi poljuljani srpski energetski sistem?

Poseta Norveškoj bila je uspešna, Srbija je odlučila -  poručili su zvaničnici- radiće prema njihovim upustvima. Norveški partneri ponudili su tri rešenja, i osim toga da ona podrazumevaju velike promene, javnost je uskraćena za detalje, o kakvim je zapravo predlozima reč.

"Norvežani će samo voditi računa o svom interesu. Oni su inače razvili zemlju na gasu koji imaju, imaju vec sređen čitav jedan energetski sistem, mi smo potpuno u drugačijem položaju. Ovog puta smo ih pitali, kao nekog ko ima sve sređeno, šta bi nam mogli pomoći", kaže Milan R. Kovačević, ekonomista.

A mogu li zapravo Norvežani da spasu srpski energetski sistem?

"Da li je Norveška kompatibilna sa nama? Naravno da ne. Prvo, kad govorimo o reformi energetskog sektora, da krenemo od sektora proizvodnje nafte i gasa, mi smo zemlja uvoznik i nafte i gasa a Norveška je jedan od najvećih svetskih proizvođača i nafte i gasa, neuporedivi u tom sektoru. Što se tiče elektroenergetike, što je najbolnija tačka, nismo poredivi zbog geografije, klime, zbog geografije i terena, prirodnih potencijala", ističe Miloš Zdravković, stručnjak za energetiku.

Šta se onda može? Problema je mnogo, elektroprivreda se već dugo suočava sa velikim teškoćama. Mora da se napravi ozbiljan plan kako prebroditi ovu zimu i što pre se orijentisati kuda dalje, upozorava struka.

"Moramo kao i ostali svet  koristiti različite vidove energije, pa je tu bila ideja da učestvujemo sa nekim ko gradi nuklearku. Druga je bila ideja da mi napravimo neku vrstu veće akumulacije elektricne energije Đerdapom, gde bismo i kad je više električne energije pumpali vodu pa imali revers", kaže Kovačević.

Ono oko čega nema dileme, što su nam Norvežani eksplicitno i  sugerisali a naša struka se složila , jeste da mora doći do hitnih promena u javnim preduzećima, koje se odnose na profesionalni menadžment.

"Za početak mora da se uvede sistem odgovornosti da neki ljudi odgovaraju za svoja dela i nedela, i da se počne od toga. A da se onda na nekim zdravim temeljima, vodeći računa o nacionalnim interesima, a ne o agendama i stranim lobijima. Energetika je najveći biznis na svetu, samim time najveći lobi stoji iza toga. Mi ne možemo prebrzo da uđemo u zelenu agendu, vidimo probleme zemalja koje su ušle i moramo na to da obratimo pažnju", kaže Zdravković.

Utisak je da Srbija ima potencijala, ali da loše upravljanje godinama koči njegov razvoj. Iako bez većih detalja, resorna ministarka Dubravka Đedović najavila je da će promene biti bolne ali da su neophodne zarad zdravije životne sredine i energetske nezavisnosti. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()