Zanimljivo je da se ovaj tehnološki napredak dešava u Švedskoj, koja posle Nemačke proizvodi najviše energije pomoću vetra
Ako nam je priroda podarila drvo kao najviši element, zbog čega onda visoke stubove za proizvodnju energije ne pravimo upravo od tog prirodnog materijala? Neko se toga, na kraju ipak setio.
Najveći drveni vetrogenerator u svetu pušten je u rad na jugozapadu Švedske. Drveni, modularni turbinski toranj švedske kompanije Modvion izgrađen je u 7 etapa sa ukupno 28 modula. Centralni stub visok je 105 metara, sa elisama dostiže visinu od 150 metara.
Drveni moduli koji čine toranj napravljeni su od lameliranog furnira, proizvoda od drveta koji koristi više slojeva tankog drveta spojenog lepkom. Kule su zatim prekrivene gustom i vodootpornom bojom.
Prema navodima kompanije, drvo ima bolji odnos snage i težine od čelika koji se inače koristi za vetrogenerator. Na ovaj način su stubovi lakši, a pošto mogu da se podele na delove, praktičniji su za transport. Mogu da se prevoze standardnim kamionima na standardnim putevima.
Kada su moduli na odredištu, prvo se slažu i uklapaju, pre nego što se podignu na svoje mesto, a tek na kraju se montiraju elise.
Još jedna prednost je to što se prelaskom na drveni toranj smanjuje emisija ugljenika. Drvo skladišti više ugljen dioksida nego što se emituje tokom proizvodnje.
Više turbine su efikasnije u proizvodnji energije. Očekuje se da će prosečna visina tornjeva, bez elisa, dostići 170 metara u narednim godinama.
Zanimljivo je da se ovaj tehnološki napredak dešava u Švedskoj, koja posle Nemačke proizvodi najviše energije pomoću vetra. Ova turbina ima kapacitet od 2 MW, a sledeći korak biće kopnena turbina sa kapacitetom većim od 6MW.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.