Tržište peleta je tokom prošle godine bilo turbulentno
Ovo leto je jedno od najvrelijih koje se pamti, temperature su rekordne, pa mnogi posežu za rashladnim uređajima, kojima je planula i prodaja i ugradnja. Iako će možda zbog ovih vrućina zvučati malo smešno, ali hladno vreme će brže nego što se misli, a samim tim i potreba za ogrevom.
Pelet je najbolje kupovati van sezone, savet je mnogih proizvođača i trgovaca, s letnji dani su vreme najnižih cena ove sirovine za grejanje.
Tržište peleta je tokom prošle godine bilo turbulentno, Srbija je zabranjivala uvoz, ograničavala cenu, a čak su i neke globalne kompanije imale ozbiljne probleme. Primera radi, svetski gigant u proizvodnji peleta "Enviva" suočio se sa potonućem deonica od čak 80 odsto u jednom trenutku prošle godine, a kompanija je čak upala i u dugove.
Letnja kupovina ogreva neodoljivo podseća na priču o mravu i cvrčku i njihovom spremanju za zimu, piše Blic. Naime, kako se navodi na sajtu jednog proizvođača peleta, podela cene se vrši upravo na osnovu sezone, odnosno razlikuju letnja i zimska sezona. Kada je hladno, potražnja je velika i to podiže cenu, dok kupovinom tokom toplijih meseci građani mogu da ostvare uštedu 40-50 evra po toni.
Na cenu utiče i sirovinski sastav, odnosno vrsta, kvalitet sirovine, lanci snabdevanja, a formiranje cenovne vrednosti umnogome zavisi i od proizvođača. Zato bi pre kupovine trebalo proveriti cenovnike kod više različitih kompanija za proizvodnju, odnosno stovarišta i tako pronaći najprihvatljiviju ponudu za vaš budžet.
Vlasnici stovarišta kažu za "Blic" da se pelet i sad dobro prodaje, da je jeftiniji i da kupaca ima. Od ponuđenih desetak vrsta najviše uzimaju bukvu i najčešće se kupuje na palete.
Pelet je najčešće pakovan u džakove po 15 kilograma, i na paleti ima 70 džakova. Cena peleta se formira po toni, a može se i formirati na paletu. Cena peleta je nešto viša kada prodaja ide na paletu, a ne na tonu, pošto paleta ima 1.050kg peleta, objašnjeno je na sajtu jednog proizvođača iz Beograda.
Kod njega, 1 tona takozvanog homoljskog peleta košta 25.000 dinara, a cena palete 26.250 dinara. Gir pelet im košta 28.000 za tonu, odnosno 29.400 za paletu. Trenutno im je najskuplja tona Pelet šišarka i košta 29.500, odnosno 34.515 dinara.
Na drugom sajtu jednog beogradskog stovarišta, tona peleta je manje od 200 evra. Preciznije, tona košta 23.430 dinara, a paleta 24.600 dinara. Nude i stopostotni bukov pelet za 24.570 dinara, a paleta im košta 24.600 dinara. Pelet imenovan kao Pelet eko step, takođe bukov, košta 28.000 po toni ili ako želite da kupuje na paletu, spremite 29.000 dinara za jednu.
Pelet od uljane repice i uglja, pomešan sa piljevinom, kako stoji u jednom oglasu na internetu, košta 190 evra po toni.
Za grejanje prosečnog domaćinstva je potrebno 2-3 tone, a za veća i do 6 tona.
Posećanja radi, u Srbiji se tokom jeseni 2023. tona peleta prodavala za oko 33.000 dinara, odnosno u rasponu od 250 do 300 evra. Država je do kraja januara 2024. propisala ograničenje cene na 38.000 dinara.
Pelet je ekološko gorivo napravljeno od drveta, odnosno presovanja usitnjenih drvnih ostataka pomoću posebnih presa. Tehnološki proces podrazumeva da drvo koje je osušeno i dovoljno usitnjeno tada prolazi kroz peletirku koja sasvim usitnjava delove drveta i potiskuje ga u matricu. Pod uticajem temperature i pritiska oslobađa se lignin koji je prirodno vezivo i on formira prepoznatljiv cilindrični oblik peleta (prečnika oko 6 mm i dužine od 10 od 30 mm), piše na stranici jedne kompanije specijalizovane za ovu sirovinu.
Još se navodi da je iskorišćenost energije kod peleta je preko 90 %, dok je kod klasičnih peći, kotlova i kamina na ugalj i drva najviše 70%, kao i da se korišćenjem peleta smanjuje efekat staklene bašte. Takođe dobar pelet nema nikakve hemijske supstance i toksine u sebi.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.