Ogrev se već uveliko nabavlja, a stovarišta su uglavnom dobro snabdevena
Krajem avgusta, tradicionalno, širom Srbije počinje nabavka ogreva, a drva i uglja ima, dok cene ipak varijaju od grada do grada, kao i njihova dostupnost.
U Čačku, prenosi Tanjug, cena ogrevnog drve se kreće od 6.500 dinara za jedan kubni metar ogrevnog drveta, ukoliko se kupuje direktno u šumi. Ako je uključen i prevoz do željene lokacije, cena ide do 8.500 dinara.
Kada je reč o uglju, cena je nešto niža nego prošle godine, ali je potražnja za ovim ogrevnim derivatom trenutno izrazito mala. Prodavci se nadaju da će u predstojećem periodu imati više kupaca, ali i da će nabavka teći nesmetano.
"Ove godine ljudi nisu krenuli na vreme da kupuju ugalj i u odnosu na prošlu godinu prilično kasne. U ovo vreme je prošle godine gotovo 80 odsto stanovništva bilo snabdeveno ugljem", rekao je prodavac uglja Velja Gvozdenović.
Kako je naveo, u odnosu na prošlu godinu, kocka pljevaljskog uglja jeftinija je 800 dinara, dok je komadni ugalj jeftiniji za 500 dinara.
U Šabcu dobra situacija - stovarišta su snabdevena ogrevom, a cene uglja su na nivou prošlogodišnjih, ili malo niže u zavisnosti od vrste, dok je cena peleta niža za desetak dinara u odnosu na prošlu godinu. Cena ogrevnog drveta niža je od trideset do pedeset odsto, a kubik se kreće oko osam hiljada dinara.
Vlasnik Stovarišta "Beli prom" iz Šapca Dragoljub Stanojević smatra da je ova godina povoljnija nego prošla, kada je bila nestašica uglja i peleta, a cene bile više.
"Što se peleta tiče peleta, on je pojeftinio. Bio je oko 40 dinara, a sada se kreće između 28 i 32 dinara. Ugalj je na nivou prošlogodišnjih cena ili malo jeftiniji. Ugalj 'Stanari' Doboj je oko 15.000 ili 16.000 dinara, u zavisnosti da li je kocka ili komad, kao i prošle godine. 'Pljevlja' je od 18.000 do 20.000, što je jeftinije za 10-15 posto, jer je rudni smanjio cenu 10 evra po toni", istakao je Stanojević.
U Užicu slične cene - cena metra drva košta oko 8.000 dinara, iscepana su 8.500, dok je tona uglja 17.500 dinara.
Zbog problema sa nabavkom materijala, cena peleta je porasla, pa se u Užicu i dalje dosta koriste drva, ugalj, ali i struja i gas.
"Imali smo ove godine problem sa nabavkom materijala, a cena je već polako počela da ide na gore i već je stigla do 34.000 - 35.000 dinara po toni. Na kojoj će se ceni to zaustaviti? Videćemo tek u narednom periodu. Prethodnih godina to je bilo neizvesno", rekao je za Tanjug Aleksandar Milekić sa stovarišta građevinskog materijala Drina Kopaonik Užice, prenosi Tanjug.
Sezona pred nama daće i odgovor da li će cene ostati na ovom nivou ili porasti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.