Solarni paneli savršeno rade i na - snegu

Uobičajena predstava o proizvodnji solarne energije je da paneli moraju da budu instalirani u sunčanim predelima

Autor: Srđan Ristić
10.02.2023. 21:42
  • Podeli:

Ako mislite da solarni paneli najviše proizvode struju u toplim predelima, nije tako. Sunce, sneg i niske temperature su zapravo savršena kombinacija za proizvodnju zelene energije.

Vijugavi zid od solarnih panela je pričvršćen za najdužu branu u Švajcarskoj, jer ta zemlja, bez izlaza, na more teži da poveća proizvodnju zelene energije u zimskim mesecima.

Brana jezera Mutsi, u centralnom švajcarskom kantonu, nalazi se na blizu 2.500 metara nadmorske visine i okružena je snežnim vrhovima - nešto za šta tim, koji stoji iza projekta, kaže da je ključna prednost.

„Ova instalacija je posebno važna jer zimi proizvodi mnogo struje. Naša lokacija je često iznad nivoa oblaka, što je posebno pogodno za solarnu energiju. Imamo refleksije sunčeve svetlosti na snegu, a paneli takođe funkcionišu najbolje na niskim temperaturama, tako da su ovo najbolji uslovi koji se mogu imati“, portparolka kompanije AXPO Dženet Šranc.

Skoro 5.000 solarnih panela proizvodi 3,3 miliona kilovat sati energije godišnje, što je dovoljno za snabdevanje oko 700 kuća.

Montaža panela je završena prošle godine i proizvodnja je već počela.

Ono što ide još ide u prilog je to što su švajcarske planine manje pogođene maglom tokom zime, i tako paneli dobijaju više sunčevih zraka nego na nižim visinama.

Kompanija Axpo koja je izgradila branu kaže da joj je cilj da instalira 4.200 solarnih projekata u planinama i nižim predelima Švajcarske do 2030. godine.

Težnja te države prema obnovljivim izvorima energije u vezi je sa odlukom da postepeno ukine nuklearnu energiju. U junu 2011. švajcarski parlament je odlučio da ne zameni nijedan postojeći reaktor, što je potvrđeno na referendumu 2017.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()