Šolc presekao: Nuklearne elektrane će raditi do sredine aprila

Nemačka je posle katastrofe u Fukušimi 2011. odlučila da potpuno prekine eksploataciju nuklearne energije. Osam od 17 reaktora je isključila iste te godine, a potom, u fazama još šest, zaključno sa tri krajem 2021.

18.10.2022. 10:38
  • Podeli:
nuklearna_elektrana__bernd_weißbroddpa-1666082297495.webp Foto: Bernd Weißbrod / Deutsche Presse-Agentur GmbH / Bernd Weißbrod/dpa

Nemačka neće, kako je planirala, ugasiti svoje tri preostale nuklearne elektrane krajem godine. Umesto toga, u interesu energetske stabilnosti, rad će im produžiti najdalje do sredine aprila, odlučio je kancelar Olaf Šolc.

Kancelar i lider Socijaldemokratske partije (SPD) je nadležnim ministarstvima u ponedeljak uveče naložio da pripreme nacrt zakona za produžetak rada elektrana Izar 2, Nekarvesthajm 2 i Emsland.

Time je presekao svađu mlađih partnera SPD u vladinoj koaliciji - Zelenih ministra privrede Roberta Habeka i liberala (FDP) ministra finansija Kristijana Lindnera - o tome koje i na koliko atomske elektraname treba da nastave sa proizvodnjom.

Šolcovo rešenje liberali su pozdravili glasno, a Zeleni mlako.

Zeleni su predlagali da na mreži do sredine aprila ostanu Izar 2 u Bavarskoj i Nekarvesthajm 2 u Baden-Virtembergu, a da Emsland, u Donjoj Saksoniji, bude isključena.

Habek je ranije već najavio da će dve elektrane ostati na stendbaju i da će proizvoditi struju samo ako to bude neophodno.

Lindner i liberali su, pak, insistirali ne samo da sve tri elektrane nastave proizvodnju do kraja iduće godine, nego i da vlada postavi zakonski okvir za reaktivaciju nekih od ranije ugašenih nuklearnih elektrana.

Nemačka je posle katastrofe u Fukušimi 2011. odlučila da potpuno prekine eksploataciju nuklearne energije. Osam od 17 reaktora je isključila iste te godine, a potom, u fazama još šest, zaključno sa tri krajem 2021.

Poslednje tri elektrane u zemlji trebalo je da isključi do 1. januara.

Uz odluku o atomskim elektranama, Šolc je naložio izradu ambicioznog nacrta zakona za povećanje energetske efikasnosti, kao i zakonski okvir za izgradnju termoelektrana na gas, ali sposobnih da pređu na klimatski neutralan vodonik.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()