Strateška saradnja Srbije i Kine: Uz nove tehnologije do većih kapaciteta za skladištenje energije

U pitanju je direktna strana investicija kineskih kompanija, koju ćemo staviti u funkciju naše elektroprivrede, rekla je ministarka

25.09.2024. 17:04
  • Podeli:
skladištenje energije, nova tehnologija, energija, zelena energija - shutterstock_1914665077-66f4264c904b3.webp Foto: Shutterstock

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je danas Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije i China Energy International Group o strateškoj saradnji u sektoru energetike i tom prilikom istakla da će ova saradnja omogućiti da se putem novih tehnologija dođe do većih kapaciteta za skladištenje energije.

"Znamo koliko je to bitno u današnjem svetu, koliko pokušavamo više obnovljivih izvora energije da dobijemo na našoj mreži i u tom kontekstu smo se obavezali da do 2030. gotovo svaki drugi megavat bude iz obnovljivih izvora energije, ali nam je za to izuzetno važno skladištenje energije", rekla je Đedović Handanović.

Ministarka ističe da kineske kompanije imaju razvijenu metodologiju i tehnologiju kada je u pitanju komprimovani vazduh.

"Ta tehnologija skladištenja energije bila je aktuelna i pre deset godina, ali se smatrala nedovoljno razvijenom. Takva skladišta sada postoje u Velikoj Britaniji, a izgradile su ih kineske kompanije i ovo je mogućnost da takvu tehnologiji dovedemo u Srbiju", rekla je Đedović Handanović.

Kako kaže, u pitanju je direktna strana investicija kineskih kompanija, koju ćemo staviti u funkciju naše elektroprivrede.

"Znate da nam je potrebno više kapaciteta za skladištenje energije, jer imamo više zelene energije na našoj mreži. Do 2026. imaćemo do 1.600 novih zelenih megavata", rekla je ona.

Podsetila je da će Elektroprivreda naredne godine imati svoj prvi vetropark što će dodatno povećati potrebu za skladištima energije.

Ambasador Kine Li Ming rekao je da je primetan brz privredni rast Srbije, što će, prema njegovim rečima, zahtevati više obnovljive energije u čemu, dodaje, prednost imaju kineske kompanije.

"Sada imamo ovu veoma naprednu energiju pritiska vazduha. Nadam se da ova saradnja može da se ostvari na terenu u najkraćem mogućem roku kako bi donela više koristi ljudima i ekonomskom razvoju Srbije i ostvarila cilj koji su postavili šefovi naše dve države", poručio je ambasador.

Memorandum je sa ministarkom potpisao potpredsednik China Energy International Group zadužen za Južnu Aziju i Centralnu i Istočnu Evropu Vang Bo.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()