Bugarska je uvela naknadu od 20 leva ili 10,76 dolara po megavat satu za tranzit ruskog gasa.
Bez mnogo galame i rasprave, Bugarska je uvela vanrednu energetsku taksu na prenos i tranzit ruskog prirodnog gasa preko svoje teritorije. To predstavlja rast cene od oko 20 odsto, što je više nego značajno na početku grejne sezone.
Da li je ugroženo bezbedno snabdevanje Srbije gasom? Da li će to uticati na rast cena?
Bugarska je uvela naknadu od 20 leva ili 10,76 dolara po megavat satu za tranzit ruskog gasa. Za Bugarsku je to čista zarada od tri milijarde leva godišnje, ali opterećuje Srbiju i Mađarsku.
Urednica magazina Energija Balkana Jelica Putniković kaže da je bugarski parlament izglasao odluku o poskupljenju tranzita ruskog gasa, a da su usledile reakcije naše vlade, predsednika, kao i zvaničnika iz Mađarske. Ističe da je tranzit gasa kroz Bugarsku, bez obzira na to čiji je, ugovoren po međunarodnim standardima.
"Ono što ja zaključujem iz komentara koji se mogu pročitati i u Bugarskoj gde kritikuju odluku i gde je premijer prokomentarisao da je neobavešten i da nije znao da je EU uvela sankcije na ruski gas, pokazuje da su hteli da izjednače cenu gasa koji stiže kroz gasovod sa cenom LNG gasa koji stiže tankerima i koji je nekad skuplji i tri puta. To su stvari koje ne mogu političkim odlukama u jednoj zemlji da se regulišu", navela je Putnikovićeva.
Ukazuje da je i Srbija tokom gradnje Balkanskog toka bila uslovljavana tzv. energetskim paketima iz Brisela i da su oni poštovani koliko je moglo, a da se zaštiti tranzit. Bugarska je takođe poštovala sve odluke Brisela i sada krše drugi i treći paket i međunarodne ugovore.
"Ne možete 'Gaspromu' da povećavate cenu i uslovljavate prodavca da poveća svojim kupcima što je teško jer imamo definisane cene i dugogodišnje ugvoore, ne radi se to kao na pijaci. Ne mora premijer da zna trgovačke relacije, ali neko u parlamentu je trebalo da kaže da će na međunarodnoj arbitraži da izgube", navela je Putnikovićea i dodala da će "sutra Rusija da razmišlja da li će da transportuje gas kroz Balkanski tok.
Putnikovićeva ne očekuje da će ova odluka zasad uticati na poskupljenje kod nas i u Mađarskoj.
"Mislim da u prvom delu sigurno neće, ali pitanje je kako će Gasprom zvanično da reaguje prema Bugarskoj, njihovi pravnici verovatno proučavaju kako najbolje to rešiti. Inače, gas teče kroz Ukrajinu, koja je u diretknom sukobu s Rusijom i ona nije napravila takav geopolitički gaf, stalo im je do takse", objasnila je urednica Energije Balkana.
Ističe da će se rat u Ukrajini završiti, a da će velike zemlje razmotriti da li im je jeftinije da kupuju ruski gas.
"U trgovini nema ljubavi, kupujete najpovoljnije, a tranzit gasovodima je najpovoljniji", rekla je Putnikovićeva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.