Požar u nuklearnoj elektrani može da ima dalekosežne posledice
Sigurno ste primetili da se pitanje "Da li je u Srbiji došlo do povećane radioaktivnosti u prethodnim danima" masovno postavljalo i u medijima i na društvenim mrežama otkako je stigla vest da je buknuo požar u nuklearnoj elektrani "Zaporožje". Naš Direktorat za nuklearnu bezbednost ima pojačan nadzor, a stručnjaci kažu: Srbija je obavila i simulaciju na akcidente, te ima spreman odgovor na svaki scenario.
Požar u nuklearnoj elektrani može da ima dalekosežne posledice. Počev od rizika oslobađanja radioaktivnih materija, preko oštećenja reaktora do ekoloških problema. Posle požara u Zaporožju, rasplamsao se strah od povećane radijacije, ali stručnjaci kažu - nema nikakvog razloga za brigu. Srbija bi istog trenutka detektovala incident, gde god se u Evropi dogodio.
"Naša zemlja raspolaže sistemom za merenje radioaktivnosti u Beogradu, za sada imamo 31 mernu stanicu koje su ravnomerno raspoređene po celoj Srbiji. One mere apsorbovanu dozu gama zračenja u vazduhu, to nam je prva informacija o stanju radioktivnosti. Ove naše mreže su povezane na evropsku mrežu, odnosno, deo su evropskog sistema svih mernih stanica, tako da smo u mogućnosti i da pratimo nivo radioaktivnosti u Evrop", kaže za UNU Maja Eremić Savković, načelnik Odeljenja za kontrolu izlaganja stanovništva.
Nuklearne elektrane Krško u Sloveniji i Paks u Mađarskoj nalaze se na oko 300 kilometara od Beograda. Te elektrane imaju niz bezbednosnih segmenata, koji sprečavaju curenje radioaktivnog materijala, te nema bojazni od zračenja. Stručnjaci objašnjavaju da u našem narodu postoji veliki strah od zračenja, jer ima dosta nepoznanica.
"Zračenje specifično po tome što naša čula, odnosno nije u domenu reakcije naših čula. Nema toplote, nije vidljivo, dakle naša čula to ne osećaju", dodaje.
Ukoliko bilo gde dođe do akcidenta, Srbija raspolaže i specifičnim softverom koji prati oblak kretanja, ali i metereološku prognozu, kako bi se moglo predvideti gde će vetar naneti supstance.
"Tu su drugi merni uređaji gde se meri radioaktivnost u svim uzorcima životne sredine. Treba naši građani da znaju da izvori zračenja se koriste i medicini, i industriji, a zemloje koje imaju nuklearke je koriste za proizvodnju električne enregije", ističe Maja Eremić Savković.
Dakle, ne smemo posmatrati radioaktivnost kao nužno zlo. Ona to postaje tek u ratnim zonama. Iz Kremlja su saopštili da je požar u Zaporožju ugašen i da nuklearna bezbednost nije ugrožena. Savet stručnjaka je da nuklearne elektrane treba izmestiti iz područja sukoba, jer treba smanjiti bilo kakav eventualni rizik od razornog akcidenta.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.