Vučić kaže da je Srbija ove godine konstatovala da postoje duboki suštinski problemi koji se pokazuju ne samo u domenu diverzifikacije snabdevanja gasom i naftom već i u staromodnom pristupu i starim tehnologijama u termoelektrana.
U Palati "Srbija" u toku je regionalna konferencija "Mogućnosti ulaganja u obnovljive izvore energije na Zapadnom Balkanu" na kojoj učestvuju i premijeri Albanije, Severne Makedonije i Crne Gore – Edi Rama, Dimitar Kovačevski i Dritan Abazović, kao i predsedavajući Veća ministara BiH Zoran Tegeltija.
Govoreći na konferenciji, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su Srbiji u oblasti energetike potrebne brojne reforme i ulaganja, ali i promena naših navika. Istakao je da, kada je reč o ulaganjima, potrebno je da se uloži između 16 i 30 milijardi evra tokom narednih godina jer, u suprotnom, Srbija bi mogla da se suoči sa katastrofom.
Vučić kaže da je Srbija ove godine konstatovala da postoje duboki suštinski problemi koji se pokazuju ne samo u domenu diverzifikacije snabdevanja gasom i naftom već i u staromodnom pristupu i starim tehnologijama u termoelektrana.
Takođe, dodao je da ničeg novog nema ni kada je reč o hidropotencijalima, i da država nije u poziciji da poveća procenat obnovljivih izvora energije u ukupnoj ponudi i potrošnji.
"To znači da ćemo morati da sprovedemo mnogo reformi, da promenimo navike i da radimo na prilično drugačiji način", naglasio je predsednik Srbije, dodajući da očekujemo od partnera iz Norveške i Velike Britanije pomoć.
"Nema lakih, ni jednostavnih odluka, ali moraćemo što pre da radimo, inače ćemo da se suočimo sa katastrofom. Kada vidite brojeve, novac koji ćemo morati da uložimo u naš energetski sektor, i ako uzmemo tri norveška predloga za narednih 10, 15 ili 20 godina, biće potrebo između 16 i 17 milijardi do čak 32-33 milijarde evra", naglasio je Vučić.
To, dodao je, znači da je najvažnije pitanje za sve vlade u regionu da postignu napredak u okviru eneregetskog sektora i da nema ničeg važnog u toj meri, osim zdravstva,
"Moramo i naše prenosne sisteme mnogo bolje da povežemo, interkonektore gasne, naftovode, a ovo je prilika za strane invetsitore, ali i za sve nas, da povećamo nivo BDP-a, stopu rasta, uz istovremeno težak izazov da se zadrži fiskalna stabilnost", rekao je Vučić.
Predsednik je dodao i da u pripremljenom budžetu za sledeću godinu je predviđen deficit od 3,3 do 3,4 odsto i da 45 odsto budžeta će biti rashodi, kada je reč o snabdevanju energentima, "što pokazuje koliko je to postalo važno".
Vučić je i dodao da će Srbija i danas potrošiti više od 2,5 miliona evra za uvoz strujom sa evropske mreže, napominjući da to znači da će Srbija morati da promeni strukturu enegetskog sektora, u smislu da će se morati unaprediti oslanjanje na ugalj i hidropotencijale te da se radi na povećanju izvora obnovljive energije.
Poručio je investitorima da su dobrodošli u Srbiju, a ambasadorima zahvalio na podršci.
Uz zahvalnost svim učesnicima skupa, izrazio je očekivanje da će zajednički stići do rešenja, za bolju budućnost svih.
Skup su organizovale ambasade Norveške u Beogradu i Sarajevu u saradnji sa Nordijskom poslovnom alijansom, Poslovnom asocijacijom Noreveška-BiH i norveškim partnerima za saradnju u oblasti energetike.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.