Strahuju radnici kada se zatvori neki trgovinski lanac, pa makar i u drugoj zemlji
U Austriji je "Pepko" zatvorio svoje prodavnice, a britanski bodi šop je najavio da će zatvoriti polovinu svojih radnji u toj zemlji. Svi ovi lanci imaju svoje lokale i kod nas. Zakon u Srbiji jasno štiti prava radnika i propisuje obaveze poslodavaca, ali u praksi, kada firma proglasi stečaj, poslednji na listi su radnici.
Strahuju radnici kada se zatvori neki trgovinski lanac, pa makar i u drugoj zemlji. Pamtimo situaciju kada je poznati brend preko noći proglasio stečaj i napustio našu zemlju, a više od 130 radnika dežuralo je u praznim radnjama kako ne bi izgubili svoja prava.
"U suštini najčešće greške, bez obzira da li se govori o masovnom otpuštanju ili pojedinačnom, u samom je otkaznom procesu, odnosno poslodavac, u želji da što pre otpusti radnika, napravi grešku u samom postupku. Tako da zaposleni bi trebalo detaljno da pročitaju rešenje, ukoliko postoji mogućnost naravno da se obrate advokatu koji će ih dalje uputiti na radni spor", navodi za RTS advokat Boško Božović.
Zaposleni imaju pravo na otpremninu, kaže zakon. U praksi, iskustva radnika koji su ostali bez posla kada su neki poznati brendovi napustili našu zemlju, nisu takva. Ove firme proglašavale su stečaj, a tada novca za potraživanja radnika najčešće nema.
"Neke strane kompanije su imale viškove zaposlenih, svi ti zaposleni bivaju proglašeni tehnološkim viškom i dobijaju otpremninu, naravno otpremnina mora biti isplaćena pre raskida ugovora o radu. Visina otpremnine je negde zbir trećine prosečne zarade na godišnjem nivou. Ako je neko radio 10 godina kod nekog drugog poslodavca i pet godina kod sadašnjeg poslodavca kod koga je izgubio posao, on dobija otpremninu samo za tih pet godina", navodi Vida Janković iz Samostalnog sindikata trgovine.
Iz Nacionalne službe za zapošljavanje kažu da oni koji ostanu bez posla u određenim, zakonom propisanim situacijama, mogu da ostvare pravo na novčanu naknadu.
"Poslodavci veoma često pokušavaju da ponude zaposlenom sporazum, a kada se potpiše sporazumni raskid ugovora o radu zaposleni onda neće imati pravo na naknadu. Hteo bih da skrenem pažnju da se ne ide na sporazumni raskid. Ukoliko dobiju otkaz od poslodavca oni će svakako imati pravo na naknadu zavisno od toga koliki im je staž i kod poslodavca koji ih je otpustio ali i generalni radni staž", navodi advokat Boško Božović.
U pisanom odgovoru, poznati diskontni evropski lanac sa niskim cenama, koji ovih dana zatvara 73 prodavnice u Austriji, kaže da se ova odluka neće odraziti na njihovo poslovanje u Srbiji. Inače, ako je za utehu, u trgovini, bar prema rečima predstavnika sindikata, posao lako može da se nađe. Naročito u prehrambenim prodavnicama.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.