Gde uložiti ušteđevinu i još zaraditi: Struka kaže u zlato, a da li je to i zlatan nakit?

Koja su to pravila kojih se treba pridržavati pre kupovine prvog grama zlata?

Autor: Web UNA Srbija
18.04.2024. 12:49
  • Podeli:
zlato ulaganje novac stednja-6620f9179a5cc.webp Foto: Shutterstock

Cena zlata ponovo je dostigla istorijski maksimum, premašivši 2.100 evra za uncu, što je malo više od 31 gram. Globalna kriza, ratovi, inflacija i opšta nesigurnost doveli su do toga da skoči tražnja za ovim plemenitim metalom.

Centralne banke povećavaju svoje rezerve zlata kao čuvara vrednosti, a u poslednje vreme i sve više građana se odlučuje da na ovaj način zaštiti svoju imovinu. Na duže staze, i da zaradi.

Koja su to pravila kojih se treba pridržavati pre kupovine prvog grama zlata, objasnio nam je berzanski analitičar Branislav Jorgić i generalni direktor firme Tavex zlato i srebro Georgi Hristov u okviru emisije “Popodne” na UNA televiziji.

U poslednje vreme dosta se govori o skoku cene zlata na berzi, o tome da države povećavaju svoje zlatne rezerve, da sve više ljudi želi da na ovaj način čuva, ili možda i „oplodi“ svoj novac. Glavno pitanje je - treba li štedeti u zlatu?

"Generalno je teško dati jedan odgovor. Svaka investicija mora da se personalizuje, u zavisnosti od potreba i mogućnosti svakog pojedinca. Kada govorimo o investicionom zlatu. Pet grama čistog zlata, danas košta 45. 000 dinara. To sam kupio poklon unuku za rođendan. Građani ne bi trebalo da se ustručavaju da kupuju investiciono zlato i čime neće biti prevareni” kaže za UNU Jorgić I dodaje:

“Kada govorimo o ulaganju u zlato,investiranje u zlato treba da bude na duži rok, pet godina i više. Kolika zarada može da bude teško je predvideti. Statistički unazad, pred početak koronavirusa 1 unca zlata je vredela 1.300 dolara, danas je 1 unca prešla cenu od 2.300 dolara. Rezultat velikog skoka cena je zdravstvena, politička, ratna kriza i zato je sigurna destinacija za investiranje- svakako zlato" objašnjava berzanski analitičar Branislav Jorgić.

Ono što građani uvek žele da znaju i nauče jeste da li je investicija kada kupujemo zlatni nakit ili je to samo lep gest za nas same.

"To se ne računa kao investija. Najveća prednost investicionog zlata je što kod njega nema PDV-a. To je ozbiljan iznos koji štedite ako se odlučite da uložite u investiciono zlato. Nakit se trguje sa dodatnim maržama, pa imate trošak ruke i trošak izrade, pa PDV koji plaćate, ali kada hoćete prodajte to što ste kupili, onda prodajete kao lomljeno zlato. Nikad nisam preporučio ljudima da ulažu u nakit", objašnjava Hristov.

Bilo kako bilo, na kraju dana bitna je računica. Ako od zlata ne može da se zaradi, onda čemu investicija?

"Možemo da pretpostavimo da ako sad kupite gram čistog zlata da ćete zaraditi, ali to je pretpostavka i prognoza. Prednost investicionog zlata je u tome što ćete sto posto sačuvati vrednost i moć vaše ušteđevine. Vi ste van monetarnog sistema i to je prednost. Zaradićete sigurno”, kaže Hristov i dodaje:

“U poslednjih deset, petnaest godina cena zlata je porasla 100, 110 odsto, u proseku godišnje cena rasta zlata je 10-12% godišnje i na duži rok cena zlata će uvek da raste", kaže za UNU Hristov.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()