Evo koliko novca morate da zaradite da bi dobili tu sumu
Nemci više nisu zadovoljni penzijama kao nekada. Za nešto veću penziju moraju da završe ceo radni vek sa prosečnom do natprosečnom platom. Nove prognoze pokazuju da je za penziju od oko 2.200 evra potrebno godišnje zaraditi 54.000 evra bruto, što je oko 4.500 evra mesečno. Takve zarade su nešto iznad proseka, ali su neophodne da bi se u starosti živelo od polovine iznosa.
Nemci više nisu zadovoljni iznosima penzija kao nekada, s obzirom da su troškovi života sve veći. Sve zavisi od godina staža i plata, koje i za uslove u toj zemlji moraju biti iznad prosečne, da bi se od penzije po lokalnom standardu, ali i životnim navikama moglo udobno živeti. Nove prognoze tako pokazuju da za penziju od 2.237 evra godišnje treba zaraditi skoro 54.000 evra bruto, što je oko 4.500 evra mesečno. Takve zarade su nešto iznad nemačkog proseka. U Nemačkoj možete dobiti penziju za samo pet godina staža, u koje su uračunate i godine "materinstva".
Vrednost penzije po godini staža iznosi 37,60 evra Penzija u Nemačkoj se obračunava na osnovu vrednosti penzije, faktora pristupa, faktora vrste penzije i platnih poena. Morate pomnožiti sve ove faktore da biste odredili odgovarajući iznos penzije. Takozvani platni bodovi se obračunavaju za godinu i obuhvataju prosečnu zaradu svih zaposlenih kao i vašu sopstvenu platu. Faktor pristupa se koristi za uzimanje u obzir popusta ili doplata.
Vrednost penzije, pak, pokazuje koliko budući penzioner ima pravo na uplatni poen. Trenutna vrednost je 37,60 evra, što je tri puta više nego u Hrvatskoj. Međutim, ovaj faktor varira u zavisnosti od vrste penzije i razlikuje se da li se penzija prima za starost ili iz drugih razloga. Ako sve saberete, stvari ne izgledaju dobro za mnoge ljude u Nemačkoj. Ali ako zaradite skoro 54.000 evra, rezultat je zadovoljavajući.
Ovde svako ko je teoretski zarađivao 4.500 evra bruto mesečno i stigao do penzije trenutno može da očekuje penziju od najmanje 2.237 evra. Ovo je, naravno, veliko smanjenje u odnosu na platu, ali je ipak mnogo više od penzije koju normalni radnici mogu da očekuju, prenose nemački mediji.
Prema ovoj računici, penzija iznosi više od 50 odsto plate. U Hrvatskoj je udeo penzije u plati znatno manji, u zavisnosti od toga koji prosek ga izračunamo, ali realno je oko 40 odsto. Najveći problem je što plate rastu brže od penzija, pa i pored povećanja penzija njihov udeo u platama opada.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.