Proveravali smo kakvo je stanje na tržištu meda
Obilne padavine i loši vremenski uslovi otežavali su pčelama rad.
Oluje su prevrtale košnice, a zbog kiše neretko nisu ni mogle da ih napuštaju.
Iz tog razloga proveravali smo kakvo je stanje na tržištu meda.
Da li volite med? Ovu poslasticu koju proizvode pčele mnogi svakodnevno konzumiraju međutim, jake i česte kiše ove sezone značajno su smanjile njihovu efikasnost te pčelari imaju problema sa količinama koje su proizveli.
"Vremenske nepogode negativno su uticale na proizvodnju meda, naročito na suncokretovoj paši koja se upravo završila. Pri samom kraju te paše je došlo do ovih vremenskih nepogoda tako da nije maksimalno uticala negativno, i dalje nemamo tačne rezultate, mnogi pčelari, upravo zbog kiše, nisu uspeli iz atara da dovezu svoje košnice kući i izvrcaju med", kaže pčelar Nikola Teomirović.
A upravo je suncokretova paša uvek vadila sezonu, međutim, pored nje, stradale su još neke sorte.
"Smanjena je proizvodnja, vrlo malo će biti ove godine bagrema i lipe naročito. Livadskog će i biti jer ona tokom cele godine tu ima šta da nosi a lipa samo 10-14 dana traje a u to vreme su bile i kiše i oluje, tako da biće slabo. Tako je isto i sa bagremom. U to vreme kada je bagrem cvetao su bile kiše i vetrovi tako da će ga biti vrlo malo, na kašičicu", kaže prodavac meda Milena Šutanovac.
Pitali smo kako će ovo uticati na cenu meda međutim, još neko vreme, razloga za brigu nema.
"Cena je u poslednje dve godine konstantna i kreće se između 1.200 i 1.300 dinara i u priči sa kolegama nisam primetio da će doći do značajnog povećanja cene", ističe Teomirović.
Međutim, da su promene ipak u neko dogledno vreme moguće saznali smo na pijaci.
"Uvek kada nešto nema cena je veća. Međutim sve je poskupelo, ovo dugo traje ova cena, ovo je apsurd sada sa cenama", kaže Šutanovac.
Do septembra možemo da napravimo zalihe po aktuelnim cenama a kod nas se najviše prodaje.
"Livadski, i on je uvek najjeftiniji zato što ga ima više, zato što ga ima cele godine. I onda je on uvek malo niža cena nego bagrema i lipe. Ranije je sve to bilo mnogo drugačije, doduše i para je bila mnogo vrednija. Sada, za 1.000 dinara ne možeš da kupiš ništa", dodaje Šutanovac.
Ipak, kao što i poslovica kaže, nada poslednja umire, a gaje je i sami pčelari i prodavci.
"Ja se nadam da ne bi trebalo, po mom mišljenju, ja ne bih da dižem cenu. Jer ja ću lakše da prodam ako nije visoka cena, jel tako? Kako god bude, biće nam svima jednako", zaključuje Šutanovac.
Pčele su otporni insekti i pretrpele su najteže uslove. Plodove njihovog rada volimo i treba da ih koristimo, zdravi su. A kako će se to odraziti na naš džep. pokazaće vreme.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.