Kupovina na internetu Srbima sve slađa i lakša: Nije nam strano ni da poručimo iz inostranstva

Centralna banka Srbije ističe i da je kada je reč o plaćanjima na stranim internet stranicama, zabeležen porast broja transakcija u evrima

17.06.2024. 07:30
  • Podeli:
online-shopping-4516036_1920 kupovina, garderoba, prodavnica, onlajn pixabay-6527ae12e9b50.webp Foto: Pixabay

Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da su građani Srbije u prvom tromesečju ove godine obavili 16,8 miliona kupovina na internetu karticama i elektronskim novcem, čime je potvrđen nastavak međugodišnjeg trenda rasta, koji u odnosu na isto tromesečje 2023. iznosi 34,8 odsto.

Kako se navodi, u prvom tromesečju 2024. od ukupnog broja kupovine na internetu obavljene u dinarima beleže rast od 31,3 odsto, a vrednost pomenutih kupovina uvećana je za 32,7 odsto u odnosu na početak prošle godine.

Posmatrano apsolutno, ovakvih transakcija je u prvom tromesečju 2024. godine ukupno bilo 11,5 miliona, a od tog broja na internet stranicama domaćih trgovaca izvršeno je preko 10,7 miliona kupovina u vrednosti od 30,5 milijardi dinara.

Centralna banka Srbije ističe i da je kada je reč o plaćanjima na stranim internet stranicama u prvom tromesečju ove godine zabeležen je porast broja transakcija u evrima od 50,1 odsto, odnosno on je bio 3,1 milion, naspram dva miliona plaćanja, koliko je bilo u prvom tromesečju 2023. godine.

"Njihova vrednost u ovoj godini je veća za 38,4 odsto, odnosno iznosi 133 miliona, a u istom periodu 2023. je bila 96,1 miliona evra", navedeno je u saopštenju NBS.

Dodaje se i da je u prvom tomesečju 2024. broj plaćanja u američkim dolarima na internetu beleži rast od 33,3 odsto (2 miliona naspram 1,5 miliona plaćanja), dok je njihova vrednost veća za 29,2 odsto (47,8 miliona naspram 37 miliona dolara) u odnosu na prvo tromesečje 2023. godine.

U saopštenju NBS se naglašava da posmatrani podaci pokazuju većinsko opredeljene građana Srbije za kupovinu u domaćim internet prodavnicama, što je trend koji se nastavlja i u ovom tromesečju. 

Centralna banka Srbije precizira da se u skupu ovih podataka ne nalaze kupovine plaćene pouzećem robe, s obzirom na to da NBS ne raspolaže tim podacima.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()