Oni na svojim imanjima već sada procenjuju štetu izazvanu ekstremno visokim temperaturama, bez padavina
Iako bi nam svima, posle više tropskih dana, prijalo osveženje, kiša bi definitvno najviše obradovala poljoprivrednike. Oni na svojim imanjima već sada procenjuju štetu izazvanu ekstremno visokim temperaturama, bez padavina. Upozoravaju da su najugroženije one kulture koje sazrevaju pod vedrim nebom.
Loša godina za poljoprivrednike - najviše za one koji se bave ratarskom proizvodnjom. Pšenica i ječam su dobro prošli, budući da je žetva završena pre nego što je užarilo, što se ne može reći za ostale žitarice. Bora Šuljmanac u selu Laćarak kod Sremske Mitrovice zasadio je kukuruz na 130 hektara. Već sada je nezadovoljan. Ako ne bude kiše, kaže, biće još gore.
"Imaćemo učmalo zrno koje, usled naglog sazrevanja, neće biti baš kvalitetno. Ali, opet, mi ovde u Sremu se nadamo nekom solidnom prinosu, čujem da je u Banatu mnogo gora situacija", kaže za UNU Šuljmanac i dodaje:
"Već jako teško. Da je on počeo da odvaljuje klip, obara na dole, što znači da sazreva, a zrno nije uspelo da nalije kako treba, biće je plitko i samim tim očekujem jedno 30 odsto manji prinos u Sremu gde, da kažem, dobro izgleda, a u Banatu će verovatno biti umanjen za preko 50 posto."
Osim smanjenog prinosa, ratare brine i to što takav kukuruz neće biti dovoljno kvalitetan za izvoz. Ipak, još je rano da se procenjuju gubici, ističu stručnjaci. U ovom trenutku, kažu, sve zavisi od kiše.
"Svaka kap vode je dobro došla, bez obzira na to da li je to bilo iz pristupnih izvorišta vode, ili je bilo iz neba", kaže prof. dr Miladin Ševarlić iz Saveza poljoprivrednih inženjera i tehničara Srbije i dodaje:
"Kvalitet roda mislim da će biti dobar i da će brzo moći da uđe u ambare i silose imajući u vidu da će ako ostane ovakva klima i ne bude kišne jeseni, neće morati da se čeka na sušenje na stabljici."
Poljoprivrednici su manje optimistični kada je u pitanju kvalitet roda. Tek će se, kažu, za dve nedelje videti da li je kiša dala rezultate ili se od nje samo mnogo očekivalo.
"Još mi nismo svesni posledica ovih visokih temperatura. Sve to sad izgleda dobro. Evo i u soju da uđemo, izgleda dobro,ima cvetove i sve . Ali lako može da se desi, posle prestanka ovog vrućeg talasa, da je on ostavio danak i da ona počne da odbacuje maune, da se one suše i da otpadaju, da vi mislite da imate lepu soju, a u stvari nemate mahune, i nemate prinos", ističe Šuljmanac.
Kako stvari stoje - soja je već počela da se suši, dok bi kukuruz mogao da izdrži još koji dan bez padavina. Za razliku od tih kultura, na sušu je, kažu ratari, najotporniji suncokret. Voli sunce, kao što mu ime kaže, i ono mu, bar za sada, ne smeta.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.