Nije do vas: OECD istraživanje pokazalo da je većina odraslih finansijski nepismena

Oni koji imaju viši nivo formalnog obrazovanja obično bolje upravljaju novcem, kao i oni koji su zaposleni i koji imaju veće prihode

18.12.2023. 14:49
  • Podeli:
firma_kompanija_finansije-6458c1e2852a4.webp Foto: Pixabay

Novo istraživanje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj država (OECD) je pokazao da velikom broju odraslih nedostaju veštine potrebne za razumevanje i snalaženje u izazovnim finansijskim situacijama.

Konkretno, utvrđeno je da samo 34 posto odraslih ima minimalni nivo finansijske pismenosti. To znači da većina onih u 39 država Evrope i šire, koje su bile obuhvaćene istraživanjem, ne može efikasno upravljati svojim novcem, a reč je o veštini koja je neophodna za dobrobit pojedinca i društva.

U OECD-ovom izveštaju je ukazano na ranjivost onih kojima nedostaje osnovno finansijsko stanje, posebno u vreme rasta cena.

"Visoka inflacija i rast kamatnih stopa naglasile su važnost sticanja finansijskog znanja i veština kako bi se nosili s teškim finansijskim okolnostima", izjavila je Kjara Montikone iz OECD-a.

Kako je kazala, rezultati istraživanja pokazuju da iako većina odraslih razume osnovne finansijske koncepte, celokupno njihovo znanje i veštine se mogu značajno poboljšati, uključujući i one koje se odnose na digitalne finansijske usluge.

Ko je finansijski naj(ne)pismeniji

Utvrđeno je da samo u Irskoj i Nemačkoj postoji minimalna finansijska pismenost, u odnosu na ostale evropske države koje su bile obuhvaćene OECD-ovim istraživanjem. S druge strane, najlošije u finansijskoj pismenosti su Rumunija i Italija.

Primećeno je da postoje razlike u finansijskoj pismenosti u svakoj od zemalja koje su bile obuhvaćene istraživanjem.

Naime, oni koji imaju viši nivo formalnog obrazovanja obično bolje upravljaju novcem, kao i oni koji su zaposleni i koji imaju veće prihode. Razlike u finansijskoj pismenosti zavise i od starosne dobi. Pa tako oni koji imaju između 30 i 59 godina su finansijski pismeniji od onih koji imaju između 18 i 29 godina. Osim toga, utvrđeno je da su muškarci neznatno finansijski pismeniji od žena.

Poznavanje osnovnih koncepata

Kada su u pitanju osnovni finansijski koncepti, navedeno je da 84 posto odraslih razume šta je inflacija te da 63 posto može primeniti vremensku vrednost novca na vlastitu štednju. Vremenska vrednost novca podrazumeva to da novac trenutno vredi više nego što će vrediti u budućnosti.

Ono što zbunjuje mnoge jeste složeni kamatni račun. Samo je 42 posto onih koji razumeju šta je složeni kamatni račun, a zapravo je reč o obračunu kamate na kamatu.

Otpornost na prevare i digitalne veštine

Što se tiče finansijske ranjivosti, 15 posto je bilo žrtva bar jedne vrste novčane prevare. Dve od tri osobe koje su bile žrtve finansijske prevare nisu imale minimalni nivo finansijske pismenosti.

Biti oprezan je povezano s digitalnim veštinama, budući da se internet znatno koristi za finansijske prevare. Samo 29 posto ima ciljni nivo digitalnih veština koje se povećavaju u skladu s nivoom obrazovanja i prihoda.

Istraživanjem OECD-a je utvrđeno i to da bi 59 posto odraslih moglo odmah da plati trošak jednak njihovom mesečnom prihodu, a bez da novac ne moraju tražiti od nekog drugog, prenosi Euronews.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()