Žetva suncokreta počela je u Srbiji tradicionalno u Žitištu u Srednjem Banatu i prvi "otkosi" ne donose radost
Oko nedelju dana pre ostalih u Srednjem Banatu su krenuli sa žetvom suncokreta i po rečima ratara Đorđa Milotina iz Torka (Begejci), u opštini Žitište, ove godine ne očekuju se veliki prinosi a ni to da cena suncokretovog zrna uspe da pokrije troškove i štetu, piše novosadski "Dnevnik".
"Veliko nevreme, led i olujni vetar na mnogim poljima uništili su usev sasvim ili bar 20 odsto, pa će, u zavisnosti od obima štete, biti i prinosi ne samo na području opštine Žitište, gde je pod uljaricom oko 2.000 hektara, već i drugim delovima zemlje", kazao je Milotin.
Ove godine pod suncokretom u Srbiji je oko 240.300 hektara, podaci su Republičkog zavoda za statistiku. To je pad od nekih 5.000 hektara, a prošle godine se sa 245.000 hektara dobilo , u proseku, oko tri tone po hektaru.
Dorđe Milotin pod suncokretom ima 60 jutara (oko 43 hektara) na više njiva, gde su prinosi raznoliki.
Na jednoj oranici dobio je svega 150 kilograma suncokreta po jutru (oko 110 po hektaru), dok je na drugoj imao malo više zrna, ali kada sabere rod na svih 60 jutara, Milotin kaže da će imati 800 kilograma do tone po jutru (oko 650 kilograma po hektaru).
Kako je naveo, te količine suncokreta imaće i drugi ratari, jer nema područja u Srbiji gde nevreme nije ostavilo traga na uljarici.
Ovaj ratar kaže da otkupljivač u Torku daje akontnu cenu za suncokret od 40 dinara po kilogramu, što je niska cena u odnosu na lanjsku i na to što će ove godine suncokreta biti manje nego lane.
"Koliko god cena suncokreta bude bila, neću uspeti da nadoknadim troškove setve, ni ja ni drugi poljoprivrednici, jer će akontna cena kod svih otkupljivača biti ista, ili približna", naglasio je Milotin.
Naglašava da je lani cena suncokreta bila solidna (72,8 dinara), država je od toga dala osam dinara, pa se moglo uložimo u novu setvu i još malo zaraditi.
Veliku pomoć, naglasio je Milotin, neće imati ni od osiguranja jer useve decenijama osigurava.
"Godišnje plaćam osiguranje od 420.000 do 500.000 dinara, u zavisnosti od toga koju površinu i visinu prinosa osiguravam. Procenitelj je bio iz osiguravajućeg društva, video šteti i rekao da će šteta biti nadoknađena, ali ne sasvim. Biće mi samo isplaćena šteta do momenta kada je nastala, a ne vrednost useva kome je trebalo još mesec dana da stigne za žetvu i u kojoj imam i troškove kombajniranja i prevoza", kaže ovaj paor.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.