Poranila berba u Župi: Grožđe se izborilo sa sušom, ali kakvo vino može da se očekuje?

Zbog izuzetno visokih temperatura i dugotrajne suše, prinosi su u proseku manji za 30 procenata

02.09.2024. 14:06
  • Podeli:
grožđe_foto_UNA-6634ba0f80fd4.webp Foto: UNA

Berba grožđa je u punom jeku. Iskusni vinogradari ne pamte da su rane sorte obrane već početkom avgusta. Zbog izuzetno visokih temperatura i dugotrajne suše, prinosi su u proseku manji za 30 procenata.

Za razliku od prošle godine kada su spasavali rod od kiše, danas se u Župi bore sa sušom. Bere se ubrzano dok je grožđe još u dobrom stanju.

"U vinogradu smo od sedam do sedam. Ima posla, lepo je grožđe", kaže za RTS beračica Dragana Ćirić.

Ipak, kaže da retko ko želi da bere grožđe jer niko neće na vrućinu po ceo dan.

"Nisu navikli na sunce, a mi smo od malena", napominje Dragana.

Neke sorte grožđa sazrele i mesec dana ranije

Pino noar, vranac i tamjanika, na obroncima Željina, Kopaonika i Goča su sazreli mesec dana ranije.

Vinogradar iz Tržca Ljubiša Protić kaže da je za dobru godinu odgovorno nebo 95 odsto, a pet odsto je na uzgajivačima.

"Mi uradimo sve to i onda počnemo da se hvalimo. Onda nebo nas kazni, što je bio slučaj prošle godine, a eto ove godine smo dobili nagradu ili, kako da kažem, 'namirili se neki računi'", kaže Protić.

Enolog Aleksa Spasić napominje da se grožđe u Župi dosta dobro izborilo sa klimom i hladnijim noćima koje su počele pre desetak dana.

"Očuvao se aromatski kompleks pogotovo aromatičnih sorti. Možda bi jedna kišica pomogla da osveži vinograde koji su malo više osetili sušu", objašnjava Spasić.

Ima i koristi od visokih temperatura

Visoke temperature i suša sačuvale su grožđe od bolesti.

Prof. dr Marko Malićanin sa Poljoprivrednog fakulteta u Kruševcu ističe da je, sa aspekta zdravstvenog stanja, grožđe fantastično.

"Ako govorimo globalno o kvalitetu grožđa, o njegovom potencijalu za proizvodnju vina, nije to ono što godina treba da donese", objašnjava Malićanin.

Ukazuje da ovo grožđe ima izuzetno visoke šećere, niske kiseline i da je dehidrirano.

"Tek ćemo da vidimo u vinima kakav ćemo aromatski potencijal da dobijemo i kako su ove ekstremne temperature uticale na kompletan metabolizam biljke", konstatuje profesor Malićanin.

Završetak berbe i prerade grožđa u Župi očekuje se za dve nedelje, što je nekada bilo nezamislivo.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()