Sagorevanje ili "burnout" sindrom se najčešće dešava zbog toga što se na poslu potrošili više energije nego što ste mogli potrošiti
Stručnjaci smatraju da postoji više od jedne vrste sagorevanja na poslu (burnout) iako je to postao pojam kojim se generalno opisuju stres i umor na poslu.
Američka karijerna edukatorka Fibi Gavin je objasnila kako razlikovati vrste sagorevanja. Pa je tako ukazala da je potrebno razlikovati distanciranje od postojećeg posla naspram iscrpljivanja.
Istakla je da se distanciranje od postojećeg posla dešava kada ste nezainteresovani za posao kojim vam je uzrokovao zasićenje te se osećate spremnim da radite nešto drugo. S druge strane, postoji sagorevanje kao hronični umor u u svakom životnom aspektu.
"Ako ste sagoreli, osećajući fizičke i mentalne poteškoće ili imate probleme u privatnom životu i u odnosima s drugim ljudima, kao i sa samim sobom, onda to zahteva intenzivniju reakciju kako biste ponovo bili uravnoteženiji i ispunjeniji", izjavila je Gavin.
Sagorevanje ili "burnout" sindrom se najčešće dešava zbog toga što se na poslu potrošili više energije nego što ste mogli potrošiti. Gavin je ukazala da je potrebno da sebi postavite četiri pitanja kako biste shvatili o kakvoj vrsti sagorevanja je reč. Naglasila je da bi ta pitanja trebalo napisati, a ne postaviti ih u sebi. Kao razlog za to je istakla to što ćete time bolje zapamtiti, bolje razmišljati i napraviti poboljšanje.
Ta četiri pitanja su sledeća:
Odgovori na ova pitanja mogu vam pomoći da utvrdite kako bi mogli poboljšati situaciju. Kada se usredsredite na izvor sagorevanja, prva stvar koju treba da uradite, sugerisala je Gavin, jeste da se u razgovoru s nadređenim založite za sebe. Dakle, potrebno je da nadređenom kažete šta trenutno doživljavate.
To je put da utvrdite radne zadatke koji bi vas mogli više zanimati ili način rada koji bi mogao zaustaviti sagorevanje. U konačnom, ako šef zaista želi dobrobit svojih radnika, onda će vam zasigurno pomoći, piše CNBC.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.