Prvi put u istoriji: IT sektor Srbije po izvozu premašio poljoprivredu

Rast je u odnosu na isti period prošle godine iznosio 28 odsto

03.01.2022. 17:42
  • Podeli:
it-sektor-ilustracija-davor-javorovic-pixsell.jpg

Za 10 meseci prošle godine, izvoz informaciono-komunikacionih usluga u Srbiji je dostigao skoro 1,5 milijardi evra više nego izvoz poljoprivrede, pokazuju podaci Narodne banke Srbije.

Rast je, u odnosu na isti period godinu ranije, iznosio je 28 odsto. Procene su da je veličina srpskog IT tržišta oko 3 milijarde evra. Prošlu godinu u oblasti IT-a obeležile su 3 vesti.

U junu je kompaniju Nordeus, autora popularne onlajn igre Top 11, kupila američka kompanija Take Two, vlasnika nekih od najpoznatijih imena u svetu video-igara za 225 miliona evra, sa mogućnošću da taj iznos dostigne i 378 miliona ukoliko se ostvare određeni ciljevi.

Početkom oktobra, američka kompanija NCR otvorila je tehnološki kampus na Novom Beogradu, u čiju izgradnju je uložila 100 miliona dolara, i u kome će raditi 5.000 ljudi.

Treća vest došla je u septembru iz kompanije Microsoft. Osnivač i direktor Microsoftovog razvojnog centra u Beogradu Dragan Tomić imenovan je za potpredsednika za inženjering (VP for engineering) u Microsoftu.

Značajno priznanje

To je priznanje ne samo njemu, već i razvojnom centru u Srbiji koji je u poslednjih 15 godina od kada je osnovan postao jedan od najvećih van SAD.

Prema rečima Dejana Cvetkovića, CTO-a beogradskog Razvojnog centra Microsofta, samo je poslednje proširivanje Azure Data tima za 150 inženjera, od novembra prošle godine, bio investicija u rangu sa razvojnim centrima iz Amerike i Azije. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()