Samo on, Mask i Bezos: Zakerberg se pridružio ekskluzivnom klubu

Nije samo provalio u klub, on je i najveći pobednik na listi

25.09.2024. 23:00
  • Podeli:
Zakerberg shutterstock-64a3de71ebe9b.webp Foto: Shutterstock

Jedna je stvar biti milijarder. Samo 2.781 pripadnik svetske populacije koja broji 8 milijardi ljudi, dosegla je taj status. A još manje ljudi ima neto vrednost od više milijardi dolara, a nekolicina odabranih dostiže željenu poziciju od 100 milijardi dolara.

Ali sada postoji još slavnija grupa: klub od 200 milijardi dolara. I samo trojica najvećih tehnoloških lidera dostigla su taj status: osnivač Amazona Džef Bezos, izvršni direktor Tesle Ilon Mask, a sada i izvršni direktor Mete Mark Zakerberg.

Zakerberg, međutim, nije samo provalio u klub vredan 200 milijardi dolara – on je i najveći pobednik na listi koji je ove godine akumulirao desetine novih milijardi dolara bogatstva.

Zakerbergovo bogatstvo ove godine je poraslo za neverovatnih 72,2 milijarde dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu, čime je njegova ukupna neto vrednost porasla na 200 milijardi dolara.

Izvršni direktor Nvidije Jensen Huang ostvario je drugi najveći skok neto bogatstva ove godine, dobivši novih 58 milijardi dolara. Ako uzmemo u obzir rast, Mask ima najveću neto vrednost sa ukupno 265 milijardi dolara, a Bezos ga prati sa 216 milijardi dolara.

Ovo Zakerberga stavlja ispred ostalih velikih tehnoloških rukovodilaca, uključujući suosnivača Oraclea Larija Elisona i dva osnivača Microsofta Bila Gejtsa i Stiva Bolmera.

„Definišem našu strategiju kao da možemo da učimo brže od svake druge kompanije, pobedićemo“, rekao je Zakerberg tokom snimanja podcasta Acquired prošle nedelje. 

“Napravićemo bolji proizvod od svih ostalih jer ćemo ga izbaciti prvi. Učimo brže", dodao je on.

Dok Zakerberg, koji je osnovao Facebook pre 20 godina, prima samo 1 dolar zvanične plate, on to nadoknađuje “drugom kompenzacijom” i svojim ogromnim vlasničkim udelom u Meti, koja osim Facebooka upravlja i Instagramom, Threads-om i WhatsApp-om.

On je najveći deoničar Facebookove matične kompanije i poseduje oko 345,5 miliona deonica, navodi se u aprilskoj izjavi zastupnika Mete. Osim toga, ove godine je uzeo 24,4 miliona dolara “druge kompenzacije”. Veliki deo te druge kompenzacije ide na pravnu zaštitu Zakerberga, baš kao i kod drugih visokih izvršnih direktora.

“Verujemo da ga uloga g. Zakerberga stavlja u jedinstvenu poziciju: on je sinonim za Metu i, kao rezultat toga, negativno raspoloženje u vezi s našom kompanijom direktno je povezano sa, i često se prenosi na gospodina Zakerberga,” napisala je kompanija Meta u svojoj poreskoj prijavi Komisiji za hartije od vrednosti i berze (SEC).

Meta je ove godine pokazala dobre rezultate. Od početka 2024. godine, deonice kompanije porasle su za neverovatnih 60%, a još impresivnijih 85% u odnosu na prethodnu godinu. U utorak je otvorio trgovinu za više od 557 dolara po deonici.

Zakerberg pripisuje zasluge fokusu kompanije na AI za Meta-in snažan učinak ove godine.

"Meta AI je na putu da do kraja godine bude najkorišćeniji pomoćnik vještačke inteligencije (AI) na svijetu“, rekao je Zakerberg u izjavi o zaradi u julu. Zaista, prihod je porastao 22% na 39,07 milijardi dolara sa 32 milijarde dolara u drugom kvartalu.

Dok je AI bila blagodat za kompaniju, Zakerbergova “ Godina efikasnosti” u Meti bila je izazov za mnoge druge radnike i za neke od njenih najvećih projekata, uključujući proširenu stvarnost (AR). Ova inicijativa za smanjenje troškova započela je u februaru 2023. i rezultirala je masovnim otpuštanjima.

"Ova odluka je deo naših većih napora da damo prioritet proizvodima za koje verujemo da će najbolje zadovoljiti buduće potrebe naših potrošača i poslovnih kupaca", navela je Meta u izjavi.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()