Stiže dan od kog strahuju korisnici kredita: Rate sve veće, a šta kaže struka - dokle tako

Ni ekonomisti, ni korisnici ne mogu sa sigurnošću da tvrde šta ih očekuje

Autor: Kristina Koturanović
29.06.2023. 20:01
  • Podeli:

Kamata, euribor, rate, banke... Samo pominjanje tih reči izaziva neprijatnost, ali građani Srbije i dalje uzimaju bankarske kredite. 

Ovih dana se priča o tome da će od sutra rate stambenih kredita biti osetno više nego prethodnog meseca. 

Proverili smo šta o tome kažu ekonomisti, a šta korisnici tih kredita.

Sutrašnji datum biće dan D za sve one sa stambenim kreditima.

Jedan od njih je i Dušan, koji je kredit uzeo u septembru 2021.godine, kada je euribor bio blizu istorijskog minimuma - 0,5 posto.

"Pre prvog nivelisanja visine kamatne stope prošlo je 11 meseci i tada, na toj prvoj nivelaciji kamatne stope - rata mi je povećana za 23 posto. Moj stambeni ugovor je vezan za euribor od šest meseci - sledeća nivelacija je bila za šest meseci i tadašnja rata kredita mi je povećana za 30 posto u odnosu na inicijalnu ratu kredita", kaže korisnik stambenog kredita Dušan Marinković.

Dušan, ali i oko 150.000 građana Srbije, u elektronsko sanduče dobiće redovno obaveštenje o mesečnoj rati koja će u proseku biti veća od 20 do 80 evra u odnosu na januar. 

Šta kažu ekonomisti?

"Ovo je korekcija u kojoj banke rade dve ključne stvari. Jednu - da zaštite svoj plasman - vrednost novca koji su oni plasirali i istovremeno da povecaju neki nivo zarade i zato su oni ugovorima ugradili tu klauzulu euroibora tj. rasta kamatnih stopa u euro zoni", kaže ekonomista Božo Drašković.

Dakle, korekcija koja očekuje korisnike stambenih kredita jeste već ugovorena i korisnici kredita nemaju opravdanja da se bune. 

"Tako će rate kredita porasti između deset i trideset evra, a ceo kredit će poskupeti za 50 do 100 evra, a možda i više", objašnjava ekonomista Božo Drašković. 

Struktura korisnika stambenih kredita je vrlo različita.

 Oni koji su uzimali kredite kako bi resili stambeno pitanje i koji imaju stabilna primanja - oni će to relativno lakše podneti. 

Ali oni koji imaju nestabilne poslove i čije zarade ne prate rast inflacije - moraće više da rade. 

Ali ni jedni ni drugi ne mogu sa sigurnošću da tvrde šta ih očekuje.

"Šta me očekuje na narednoj nivelaciji kamatne stop - ne znam. Trenutno je euribor skočio za još 0,6 posto u odnosu na prethodnu nivelaciju. U mom slučaju to bi značilo da ću plaćati još dodatnih 40 evra rate na već postojeću ratu", ističe Marinković.

Ekonomista Drašković je pre evropske finansijske krize savetovao prijatelje da ubrzaju otplate kredita.

Sada kada je finansijsko tržište nestabilno, valja se samo nadati da će se ponovo stabilizovati.

Ali, i u vreme stabilnosti, uvek postoji rizik - to kaže svaki ekonomista

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()