Stižu nova pravila: UNA pita - kako će Srbi od jeseni ići na putovanje u Evropu?

Šta znače ove promene i kako će one uticati na naše građane?

Autor: Una Đuričić
06.09.2024. 19:30
  • Podeli:

Razočaraće se svi oni koji jedva čekaju da prilikom prelaska granice dobiju još jedan pečat u pasoš i tako obogate svoju kolekciju, jer od 10. novembra uvođenjem novog sistema provere na graničnom prelazu, pečat više neće biti potreban. EES sistem je samo prvi korak ka uspostavljanju sistema ETIAS, koji bi trebalo da bude operativan od leta 2025. godine. 

Šta znače ove promene i kako će one uticati na naše građane?

Da li ispunjavamo uslove da pređemo granicu Evropske unije zapitaćemo se od 10. novembra pred svaki put prilikom popunjavanja formulara.

Evropska komisija objašnjava da će EES sistem doprineti sprečavanju neregularnih migracija i pomoći u zaštiti bezbednosti evropskih građana.

"Ovde se radi o želji Evropske unije da se kontroliše boravak i dužina boravka u zemlji Evropske unije i ne samo u njima nego onim zemljama koje pripadaju šengen zoni, a to su četiri zemlje koje nisu članice Evropske unije, a to su Island, Norveška, Švajcarska i Lihtenštajn. Dakle, kontrola boravka, kontrola svih onih koji imaju neku kriminalnu prošlost, a falsifikovali su pasoše. Do sada je ova kontrola bila na carinicima, do sada to vrlo često nije bilo uspešno", kaže direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije "YUTA" Aleksandar Seničić.

Novi EES sistem će imati komunikaciju sa svim ostalim državnim organima, što će samu proveru učiniti lakšom, ističe Seničić. 

Od 10. novembra pre svakog puta, potrebno je preko aplikacije popuniti osnovne podatke, broj pasoša, vreme ulaska i izlaska iz Šengen zone, i biometrijske podatke koji sadrže otisak prsta i prepoznavanje lica.

"Za sad su najave da će sama aplikacija omogućiti da to samostalno radimo, dakle da kroz aplikaciju možemo da skeniramo prste, da učitamo svoju fotografiju, i da će to biti sasvim dovoljno. Ono će na neki način sprečiti i neće više biti potrebe da se stavlja pečat u pasoš. Dakle samim stavljanjem pasoša, da li od strane carinika ili od nas uz pomoć onih uređaja, biće omogućen ulazak u EU", dodaje Seničić.

Iako će provera biti lakša, carinska služba i dalje ima privilegiju da odluči da li će nekoga pustiti ili ne. Po najavi, EES će važiti do maja 2025. kada će sa radom krenuti sa radom novi, ETIAS sistem. On će služiti kao dozvola boravka u spomenutim zemljama, a za razliku od prvog sistema, ETIAS prijava će se plaćati sedam evra, i trajaće tri godine ili do isteka pasoša. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()