Šta je bitnije - turista ili stanovnik grada? Problem Barselone otvorio Pandorinu kutiju

Da li je u pitanju pogrešno usmerena agresija na turiste, umesto na državu i lokalne vlasti?

15.07.2024. 20:00
  • Podeli:

"Barselona nije na prodaju", "Hajde da ograničimo turizam" - ovo su poruke koje su vas možda sačekale ako ste pre dva vikenda bili u Barseloni i zatekli se na La Rambli u trenucima protesta.

Stanovnici Barselone, naime, krive turiste za lošiji kvalitet života i traže da grad više postane mesto za život, a manje top turistička destinacija.

Kako se organizuju veliki gradovi koji imaju milionske posete, koje sve teme pokreće protest stanara zbog turista i kako se u svemu tome snalazi i naš grad, razgovarali  sa Bojanom Banković, predsednicom Udruženja turističkih vodiča Beograda i sa Tanjom Vasojević, koja se bavi promocijom Srbije, i koja je jedna od autorki bloga Trippin Srbija.  

U svim svetskim medijima odjeknula je vest da su građani Barselone vodenim pištoljima prskali turiste.

"Bilo je tu raznih šala. Kolege su se šalile da su građani Barselone hteli da ih rashlade. Ali kada je vama ugrožen standard, kada vam je ugrožen život tokom turističke sezone, kad vi ne možete da prođete, da odete ujutru u nabavku, uveče ne možete da legnete da spavate jer je u gradu buka. Evo sad u Novom Sadu bio je Exit, i kolege i prijatelji koji žive u Novom Sadu kažu da za vreme Exita odlaze iz grada. Nije iznenađujuće kada se tako ponašaju stanovnici velikih gradova", kaže Banković i dodaje:

"Španija je inače dosta rano počela sa tim masovnim turizmom. Možda je trebalo da isprate bolje taj ritam dolazak turista, zakona i gradskih raznih propisa. Građani bi trebalo da pitaju svoje vlasti, pre nego turiste", smatra Banković.

Da li je onda ovo pogrešno usmerena agresija na turiste umesto na državu i lokalne vlasti?

"Mogu da se složim sa tim, ali volela bih i da otvorimo pitanje u širem kontekstu. Pitanje je socioekonomsko. I obuhvata mnogo različitih stvari koje se tiču stanovnika top lokacija na svetu. Može se zameriti stanovnicima da je pogrešno usmerena akcija, ali morali su da pronađu način da to bude adresirano i ovako medijski ispraćeno. Ne slažem se na koji način je to urađeno, ali razumem vrstu vapaja koja se dešava", kaže Vasojević i dodaje:

"Turizam je nešto o čemu u narednim godinama mora mnogo da se razgovara, da se adresira i da se rukovodi", kaže Tanja Vasojević, jedna od kooauroki bloga Trippin Srbija.

U Barseloni, prema podacima iz 2019. godine, 17,3 miliona posetilaca noće u gradu i još 10,5 miliona noći izvan grada, ali dan provode na ulicama Barselone.

Zbog turista deo pejsaža Barselone se izmenio, od prodavnica do turističkih apartmana, pri čemu postoji nelagodnost zbog problema suživota sa stanovnicima pojedinih kvartova.

S druge strane, privrednici i Gradska skupština podsećaju da turizam donosi 14 odsto gradskog BDP i više od 150.000 radnih mesta.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()