Vodimo vas u vinariju kralja Aleksandra I: Ovde se vina čuvaju pod ključem, najstarije ima 91 godinu

Ova vinarija dugo nije bila u funkciji da bi od 2007. godine ponovo počela da proizvodi vina isključivo iz sopstvenih zasada.

08.10.2022. 15:03
  • Podeli:
vinograd-pixabay.jpg

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je danas Kraljevsku vinariju u Topoli, gde se održava tradicionalna manifestacija "Oplenačka berba".

Predsednika Vučića dočekali su ministar poljoprivrede, šumarstva i vododprivrede Branislav Nedimović, predsednik opštine Topola Vladimir Radojković, vladika šumadijski Jovan i narodni poslanik Dragan Jovanović.

Trodnevna manifestacija "Oplenačka berba" održava se ovog vikenda 59. put u Topoli i ima privredno-turistički karakter.

U okviru nje održava se i Sabor izvornog narodnog stvaralaštva, kao i brojna takmičenja i izložbe tradicionalnih gastronomskih specijaliteta, vina i rakije.

Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić juče je svečano otvorila 59. Oplenačku berbu i tom prilikom ocenila da je ova manifestacija jedna od pet najznačajninih i najposećenijih u Srbiji i važna je za promociju vinskog turizma.

Kraljeva vinarija jedna je od najstarijih vinarija u Srbiji i podigao je kralj Aleksandar I Karađorđević 1931. godine kao jednu od najsavremenijih vinarija Balkana i primer ostalim vinarijama kako se uzgaja i spravlja najkvalitetnije vino.

Dugo nije bila u funkciji da bi od 2007. godine ponovo počela da proizvodi vina isključivo iz sopstvenih zasada.

U vinariji se proizvode bela vina: Sauvignon blanc, Pinot blanc, Chardonnay, a od crvenih Suveren (Cabernet sauvignon), saopštili su iz vinarije.

U sklopu vinarije nalazi se i muzejska postavka i originalna jedinstvena vinoteka, po kojoj je Kraljeva vinarija sa Oplenca veoma prepoznatljiva.

Jedinstvena kolekcija vina na Balkanu iz doba Karađorđevića čuva se više od osam decenija na 12 metara dubine u kraljevskom podrumu na Oplencu.

Vinoteka, čini oko 280 flaša, koja nisu na prodaju zbog amaneta kralja Aleksandra, koji je u dvorskim knjigama ostavio zaveštanje da se "nikada ne prodaju, već da budu ostavljena za istoriju".

Vina u ovoj kolekciji nalaze se pod ključem na drugom nivou ispod zemlje i smeštena su iza rešetaka na metalne police. 

Najstarije je "žilavka" iz 1931. godine, a najmlađe vino staro je 55 godina, a veruje se da su neke od ovih boca lično arhivirali srpski kraljevi. 

Vina su u flašama izrađenim u tri veličine, sa utisnutim kraljevskim grbom u staklu. 

Vina iz Kraljeve vinarije osvajala su, tokom proteklih godina, brojne prestižne nagrade za kvalitet na sajamskim i izložbenim vinaskim manifestacijama u zemlji.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()