Ulje, jaja, kafa, krompir... već su poskupeli: 2022. će biti godina inflacije

"Poskupeće svi proizvodi i usluge koje diktira cena energenata, jer su i oni strahovito poskupeli"

10.01.2022. 16:09
  • Podeli:
apples-gd4606826f_1920 jabuke pijaca voće Pixabay-1664286706497.webp Foto: Pixabay / Ilustracija

U slučaju da ste spremali svečanu trpezu za Novu godinu ili Božić, onda znate da gotovo da nema namirnice koja nije poskupela u poslednjih nekoliko meseci, a kako ekonomisti najavljuju, takav trend će se nastaviti i tokom ovog meseca, verovatno i čitave godine.

Ulje, jaja, kafa, cigarete, kore za pitu, krompir, samo su neki od artikla koji su poskupeli i do nekoliko desetina dinara.

Glavni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk za Unu kaže da nova poskupljenja možemo da očekujemo tokom celog januara.

"Poskupeće akcizni proizvodi. Za prošlu godinu još uvek nema zvaničnih podataka, ali smo godinu svakako završili sa inflacijom većom od osam odsto. To će zahtevati dodatno povećanje akciza na sve takve proizvode. Možemo očekivati poskupljenje goriva, čija cena je prošle godine skočila za 25 odsto, alkoholnih pića, cigareta i svih drugih akciznih proizvoda. Takođe, poskupeće svi proizvodi i usluge koje diktira cena energenata, jer su i oni strahovito poskupeli", navodi taj ekonomski novinar.

Inflacija se neće zaustaviti, uveren je Ćulibrk, pošto Narodna banke Srbije i ministarstvo finansija najavljuje, kao i da veruje da će se čitave 2022. godine živeti sa inflacijom.

U pitanju globalni problem, konstatuje sagovornik Une, jer su zbog pandemije koronavirusa pokidani lanci snabdevanja, usporene su isporuke, a uz to je svet preplavljen milijaradma evra i dolara koji su odštampani sa ciljem da se ublaže efekti pandemije.

"Ne možete da odštampate toliki novac, a da se to negde ne odrazi. Inflacija je neka vrsta poreza, ali nažalost, taj ceh plaćaju građani koji ništa nisu krivi", ocenjuje Ćulibrk.

Pored energenata, značajno su poskupeli i veštačko đubrivo i hebricidi za prskanje voća i povrća, kao i plastika i metal. Takvo stanje dodatno utiče na cenu ambalaže, a na kraju i samog proizvoda u poljoprivrednoj, građevinskoj, drvnoj i drugim industrijama.

Prodavci na pijaci naglašavaju da je udeo u formriranju većih cena imala i suša.

"Godina sa malo padavina uticala je na rod luka i krompira, a s obzirom na to da je skočila cena hrane za kokoške, sada imamo za dva dinara skuplja jaja", rekao je jedan od trgovaca sa Zemunske pijace.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Goran Papović za Unu dodaje da je dodatni problem to što u različitim marketima nalazimo različite cene.

"Ugrađuju se i podižu marže kako hoće, čak su i kupci prestali da obraćaju pažnju na osetne razlike u cenama", objašnjava Papović.

A kako će izgledati kada istekne odluka Vlade o zamrzavanju cena osnovnih životnih namirnica na 60 dana, nećemo saznati uskoro. Ćulibrk smatra da će takva odluka biti produžena do 3. aprila.

"Ne bi bilo zgodno da hleb, mleko i meso poskupe mesec dana pred izbore. Odluka će biti odmrznuta posle izbora", zaključuje novinar.

Restorani prate standard

Rast cena hrane i pića primetna je i u restoranima i kafićima.

U izveštaju Republičkog zavoda za statistiku indeksa cena ugostiteljskih objekata, naime, vidi se da je za godinu dana zabeleženo poskupljenje svih stavki.

"Praseće pečenje je poskupelo za 4,4 odsto, gotova jela za 7,1 odsto, variva i salate za oko 6,5 odsto, za desert je potrebno izdvojiti 5,5 odsto više. Alkoholna pića skuplja za 6,2 procenta. Sokovi i druga bezalkoholna pića koštaju više za 4,7 procenata. Prenoćište je u proseku skočilo za 11 odsto.

Novosadski ugostitelj za Unu otkriva da su cene u 2021. godini skuplje za 10 odsto u odnosu na prošlu godinu.

"Veće su nabavne cene, povećana je i cena rada, a ugostitelji su svakako zbog pandemije pretpeli najveći udar", kaže ugostitelj.

Milijana Mićunović

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()