Mišljenja su podeljena
U zemljama širom Evrope postoji dugogodišnji koncept koji podrazumeva da je nedelja neradni dan.
Tu praksu usvojili su i naši susedi - Crna Gora, Severna Makedonija, a od skoro i Hrvatska.
Proveravali smo da li bi bilo opravdano takvu meru uvesti i u Srbiji.
Iako su građani Srbije navikli da kupovinu bez smetnji obavljaju i nedeljom, mnogi se solidarišu sa trgovcima i podržavaju inicijativu za ukidanje te privilegije.
Kakav god da je red, u Srbiji je nedelja za mnoge radni dan.
U Hrvatskoj je, prema podacima Poreske uprave, promet već prve nedelje pao za petinu.
U Srbiji su do mnogih problema doveli rusko-ukrajinska kriza i pandemija virusa korona, od kojih se privreda i dalje opravlja, pa je pitanje da li bi uvođenje sličnog zakona dovelo do dodatnog opterećenja privrede.
"Borimo se za svaku mušteriju trenutno, sigurno ne bi bilo dobro da se preko noći uvedu ovakva rešenja, potreban je dijalog izmedu sindikata poslodavaca i države, a ovde svakako treba uključiti i organizacije potrošača", kaže Svetlana Budimčević ispred Unije poslodavaca Srbije.
"U svim zemljama koje su uvele zabranu rada nedeljom u prvim mescima je došlo do pada prometa prosto se građani još nisu privikli da se ne radi nedeljom. Nisu postali svesni toga. Međutim posle neka dva meseca sve se vraća u normalu, odnosno dolazi do povećanog prometa petkom i subotom i na taj način se ta zabrana rada nedeljom nadomesti" kaže Ranka Savić ispred Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata je pre tri godine pokrenula inicijativu da se nedelja proglasi za neradan dan, ali je, uprkos pozitivnom stavu građana, trgovaca i dobavljača, inicijativa odbijena.
Iako zvuči kao dobra ideja i inicijativa koja poboljšava položaj zaposlenog, jedna od najvećih zamerki je da bi ona dovela do otpuštanja.
Ali i tu su mišljenja podeljena.
"Poslodavac je taj koji snosi rizik posla, ako on bude u problemu sigurno je da će ekonomisati oko zarade i broja zaposlenih", dodaje Budimčević.
"Apsolutno nikakvih otpuštanja ne bi bilo, pogledajte samo neke od kompanija koje su toliko suočene sa manjkom radne snage, da su sada dozvolile da trgovac može da bude i samo neko ko je završio osnovnu školu. To je dovoljan dokaz da otpuštanja ne bi bilo", kaže Savić.
Iako nije uvek poslednji dan u sedmici, svaki zaposleni ima pravo na najmanje jedan slobodan dan u nedelji.
"Zaposleni mora da ima dane odmora tokom radne nedelje, zakon je to propisao. Ako on radi nedeljom mora da mu se omogući neki drugi dan u toku nedelje da se odmori, da provede vreme sa porodiom", zaključuje Budimčević.
Ukidanje rada nedeljom, smanjenje radne nedelje na četiri dana, radno vreme od šest sati - sve su to predlozi čiji je cilj da se radnicima omogući da se i sutra vrate na posao.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.