Koji je najbolji način da pobedimo inflaciju?
Prema najnovijim procenama centralne banke, prosečna inflacija ove godine trebalo bi da se kreće oko 12,7 odsto, dok je za narednu godinu očekivanje blago poboljšanje na 4,4 odsto.
Kako prosečnog potrošača ne zanimaju ove brojke, već one na kraju meseca kada prebrojavamo koliko nam je odstalo do sledeće plate, odlučili smo da krenemo tim putem.
Proveravamo - postoji li način da smanjimo te "sitne", "leteće" troškove i da li nam oni uopšte mogu uštedeti budžet.
Nauka tvrdi da finansijski posttraumatski stresni poremećaj nastaje kada osoba nije u stanju da minimum tri meseca zadovolji svoje finansijske potrebe.
Ukoliko pogledamo nekoliko godina, pa i decenija unazad, mogli bismo da pretpostavimo da ovu dijagnozu imamo gotovo svi.
"Postoje ljudi koji upravljaju finansijama i oni kojima finansije upravljaju životom. Najčešći problem koji se javlja je taj - visoki datum, jedva se čeka prvi u mesecu kada dolazi sledeća plata. Ali, ako upravljate tim finansijama, upravljate budžetom, moći ćete i da uštedite", kaže urednik ekonomskog sajta "Kamatica" Dušan Uzelac za UNA TV.
Tragom tog pitanja "kako da mi upravljamo finansijama, a ne one nama" krenuli smo i mi. Zanima nas koji je najbolji način da pobedimo inflaciju.
"Inflacija je pokvarila nama računicu, ili je podigla opšti nivo cena. Ono što je tu problem je to što naša zarada nije pratila taj nivo cena. To je ono što pravi problem. Ne to što su poskupeli proizvodi i usluge, ako mi to imamo da platimo. To je kako inflacija putuje. Prvo poskupe roba i usluge, ali onda treba na loptu da stanemo i mi i kažemo - i mi smo neka usluga", navodi Uzelac.
Ukoliko nije izvodljivo da ovo kažete poslodavcu, i vrlo verovatno nećete dobiti povišicu, možda treba da se okrente štednji, odnosno, da umanjite sve one sitne troškove na koje rasipate novac.
"Potrebno je osvestiti kako taj novac ide od nas. Tek onda kada shvatimo šta plaćamo u toku meseca onda je moguće to korigovati", dodaje Uzelac.
Građani su saglasni da je mnogo sitnica koje treba korigovati i da im one najčešće novčanik "nagrizaju".
Uzelac nije siguran da će ukidanje ovih, kako građani kažu, gluposti, rešiti problem u našem novčaniku. Izlaz se krije u dodatnoj zaradi, više nego u štednji.
"Sve ima svoje rešenje. Samo je pitanje suočiti se sa sobom, šta je želja, šta je potreba, šta nam čini život lepšim, šta nam je ravnodušno i to preneti na finansije i tako kupovati komfor života", zaključuje Uzelac za UNA TV.
A ukoliko vam te sitnice, baš kao ovom čoveku, čine život lepšim, slobodno "guštajte". Taj prvi u mesecu, opet će doći.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.