UNA istražuje: Koliko je teško u poznijim godinama doći do posla u Srbiji

Da i u nesreći postoji sreća, videćete u našoj priči

Autor: Stefan Dević
08.08.2023. 20:15
  • Podeli:

Kako bi danas prošao Arčibald Rajs, kada bi pokušao da nađe posao u Srbiji? 

Pitamo, jer je činjenica da, ako ostanete bez posla u nekim poznijim godinama, veoma teško ponovo dobijete šansu da pokažete svoje znanje.

Ipak, da i u nesreći postoji sreća, videćete u našoj priči.

Nikola Janković radi kao dostavljač i nabavku u jednoj popularnoj piceriji na Vračaru u Beogradu. Ima više od 60 godina, što je uticalo na to kako su ga poslodavci gledali.

"Mogu vam reći da sam par puta išao i konkurisao, međutim, godine su bile problem. Treba nam neko mlađi, treba nam stariji. Sad da ja nekom objašnjavam šta mogu - treba videti, pružiti čoveku šansu ako on oseća da može. Smatram da je to do poslodavca", kaže Janković.

Sa 15, 16 dostava u toku smene, i više od 10.000 pređenih koraka, Nikola radi rame uz rame sa mlađim kolegama koji ga vole zbog pozitivnih pogleda na život. Međutim, mušterije se nakada začude kada vide starijeg čoveka na svojm vratima.

"Kada idem pešaka na četvrti ili peti sprat. Kažu, mislili smo da će biti neko mlađi. - Kažem, to vi niste mogli da znate, ali dobro šta da se radi. Ima i toga", kaže Nikola.

"Kada je Nidža došao na intervju za posao, došao je uredan, došao je nasmejan. Probne smene, jednu. dve, tri, je sve funkcionisalo kako treba i nastavili smo da sarađujemo", kaže vlasnik picerije "Pizza Fabrika" Luka Trajković.

Ta saradnja traja više od dve godine na obostrano zadovoljstvo.

"Na razgovore za posao i uopšte taj neki probni period na razgovore za zaposlenima, češće se dešava da otpadnu mlađi ljudi nego stariji. Nekako, stariji koji dođu da traže posao kod nas, jasno nam je gde su došli i zašto su došli i prosto da rade i doživljajvaju posao ozbiljno", kaže Trajković.

Trend češćeg zapošljavanja starijih se ponovo vratio, kažu nam iz infostuda. 

Pogotovo je to izraženo u trenutku kada se Srbija suočava sa manjkom radne snage u mnogim oblastima.

"Defiicit koji postoji na našem tržištu rada, koji je jedno vreme vladao samo u zanatima, sa druge strane u IT-ju, prevladao je i počinje da deluje na sve oblasti na našem tržištu rada i to je negde počelo da uslovljava poslodavce koji možda i nisu imali tako blagonaklonu sliku prema zapošljavanju nekih starijih kategorija, upravo da zapošljavaju ove ljude kako bi popunili upražnjena radna mesta za kojima traže stručan kadar", ističe Miloš Turinski ispred kompanije "Infostud".

U Srbiji bi radna snaga u naredne tri decenije mogla da opadne 20 procenata, procene su MMF-a. 

Zbog toga, deo rešenja može da bude baš u zapošljavanju starijih ljudi, kažu stručnjaci. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()