UNA istražuje: Šta ako frilenseri ne prijave porez do kraja jula

Do sada je stiglo oko 2.500 prijava, a u Srbiji radi najmanje 70.000 frilensera

Autor: Kristina Koturanović
30.07.2023. 21:30
  • Podeli:

Oni koji nemaju radno vreme, sami biraju poslove, rade od kuće i sistem ih do skoro nije poznavao. 

Sada - nakon što su frilenseri i njihov način poslovanja postali vidljivi poreskoj upravi - u obavezi su da počnu sa plaćanjem poreza i doprinosa od 1. avgusta. 

Svoje nezadovoljstvo ovom odlukom - frilenseri su pre par meseci izrazili protestnom šetnjom kojom su tražili izmene Zakona o porezu na dohodak građana i manje poreske stope. 

Danas - njihovi zahtevi su isti. Šta kaže zakon, šta influenseri? 

Iako uglavnom nemaju radno vreme - imaju rokove za realizaciju projekta. Ovoga puta - imaju još jedan rok 31. jul, koji im je dala država.

Šta se dešava ukoliko do tada ne prijave poreze i doprinose?

"Pre svega ići će kamata. Postoji mogućnost da, ukoliko poreska uprava bude išla u kontrolu u narednom periodu, dobijete kaznu od 5000 do 150.000 dinara, u zavisnosti od situacije i kako bi oni to odredili - pre svega ide kamata na tu nepodnesenu prijavu i vi možete naknadno podneti prijavu i biće vam uračunata ta godšnja kamata na godišnjem nivou preko platforme koja je osmišljena za frilensere", kaže Miran Pogačar ispred 'Udruženja radnika na interentu'.

Procene su da Srbija ima nešto više od 100.000 frilensera. 

Zakon kaže da je njihova obaveza da u roku od 30 dana nakon isteka kvartala podnesu poresku prijavu sa ukupnim prihodima. 

"Ceo problem nastaje u tome što je država bila u obavezi da tu istu platformu izradi u januaru. Dakle pre nego što je zakon stupio na snagu i pre nego što ste je trebalo da frilenseri podnesu poresku prijavu. Prva poreska prijava trebalo je da se podnese do kraja aprila. Država je zakasnila šest meseci, a pritom je ostavila rok od mesec dana kako ne bi išla nikakva kamata, jer su oni napravili taj propust - čime bi influenseri platili dva kvartala u roku od mesec dana", dodaje Pogačar.

Od 2023. godine svi frilenseri imaju mogućnost da odaberu model oporezivanja koji im više odgovara, na osnovu toga koliko novca zarađuju.

Model A znači da je kvartalni neoporezivi deo 96.000 dinara, odnosno mesečno 32.000 dinara. Oni frilenseri koji zarađuju manje, oslobođeni su plaćanja poreza. Porez se plaća u iznosu od 20 odsto ostvarene zarade u tom periodu.

Prema modelu B, normirani troškovi iznose 19.300 dinara mesečno, što znači 57.900 dinara kvartalno, a u računicu ulazi i 34 odsto prihoda ostvarenih u toku kvartala za koji se vrši oporezivanje

 

Prema ranijim procenama u Srbiji radi najmanje 70.000 frilensera - do sada je stiglo oko 2.500 prijava - iako rok ističe 31. jula. 

Među do sada podnetim prijavama, prednjače oni sa višim primanjima. 

U slučaju da neko ne prijavi porez, sledi kontrola i nalog Poreske uprave, za uplatu, uz odgovarajuću kamatu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()