Kako postati privatni detektiv u Srbiji: Obuka dvaput godišnje, ovo su uslovi koje morate da ispunite

Uslova nema mnogo

08.10.2024. 07:15
  • Podeli:
privatni detektiv shutterstock-6703a28379f53.webp Foto: Shutterstock

Ministarstvo unutrašnjih poslova dva puta godišnje organizuje obuku za one koji žele da se bave tom vrstom posla.

"Ministarstvo je ove godine organizovalo obuku za sedmu klasu privatnih detektiva. Do sada je 90 lica prošlo tu obuku. Na obuci se saovladavaju određene tematske oblasti koje su u vezi sa detektivskim poslovima, počev od zakona o detektivskoj delatnosti, koji su dužni da poštuju i poznaju kako ne bi došli na udar zakona. Zatim, metodiku prikupljenja obaveštenja, metodiku rada, odredbe ZKP-a, krivičnog zakonika", navela je pukovnik policije Nataša Ignjatović.

Ko može da bude privatni detektiv

Privatni detektiv u skladu sa zakonom u Republici Srbiji može da da bude lice koji je isključivo državljanin  Republike Srbije, punoletan, sa prijavljenim prebivalištem na teritoriji Republike Srbije, koji je psihofizički zdrav za obavljanje ovih poslova, ima visoko obrazovanje na studijama prvog stepena - osnovne akademske i strukovne studije i studije u trajanju do tri godine.

Takođe, kandidat treba da je bezbednosno proveren, odnosno da na strani tog lica ne postoje bezbednosne smetnje za rad u ovoj oblasti.

Neophodno je da to lice savlada obuku Ministarstva unutrašnjih poslova i položi stručni ispit pred Komisijom Ministarstva.

 

Ko je oslobođen obuke

Ignjatovićeva navodi da su obuke oslobođene određene kategorije lica: to su lica koja su pet godina provela na poslovima ovlašćenog policijskog službenika, na poslovima odbrane, obaveštajno-bezbednosnim poslovima, na sudijskoj i javnotužilačkoj funkciji, na stručnim poslovima o sudovima i tužilaštvima.

I naravno, zakon tačno utvrđuje koje to vrste poslova detektiv može da obavlja u Republici Srbije, dodaje pukovnik policije.

Koje vrste poslova zakon dozvoljava

Ignjatovićeva kaže da ih ima tačno devet, njihov posao se svodi na prikupljanje podataka i pružanje informacija korisniku usluga.

"Sve drugo nije njihov posao. Oni ne mogu da se mešaju u rad državnih organa, to im je izričito zabranjeno. To su poslovi da mogu da tragaju za licima koja se kriju radi izbegavanja krivičnog i prekršajnog gonjenja, mogu da tragaju za licima koja anonimno i protivpravno postupaju prema korisniku usluga bez obzira da li je šteta nastupila ili ne, mogu da se angažuju kada su u pitanju krivična dela koja se gone po privatnoj tužbi, mogu da tragaju za predmetima koji su izgubljeni ili ukradeni, mogu da preduzimaju mere radi zaštite intelektualne svojine, da prikupljaju podatke o bonitetima određenih pravnih lica za koje ih je angažovao klijent koji ima nameru da zaključi ugovor", nabraja ona.

Takođe, mogu se angažovati od stare strane klijenata kada su u pitanju povrede radnih obaveza i dužnosti, odnosno radne discipline, a zloupotreba bolovanja u skladu sa zakonom predstavlja i otkazni razlog, prenosi RTS.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()