Kako zaraditi tokom raspusta: UNA je proverila koji su poslovi aktuelni i šta je u ponudi za ovo leto

Leto je period kada je većina zaposlenih na godišnjem odmoru, pa je pomoć poslodavcima i više nego dobro došla

Autor: Una Đuričić
26.05.2024. 21:12
  • Podeli:

Kraj maja pravo je vreme da srednjoškolci i studenti razmisle šta će raditi preko leta. Slobodno vreme tokom raspusta može da služi za odmor, ali za one koji žele da zarade džeparac, to je  pravo vreme za sezonski posao. Za vas smo proveravali šta ta je aktuelno i koji su poslovi u ponudi za ovo leto.

Kraj školske godine i završetak predavanja na fakultetima za mlade znači samo jedno - zvaničan početak leta. Iako, po kalendaru ono još nije počelo, mladi već uveliko razmišljaju da li će slobodno vreme iskoristiti da se odmore, putuju ili da rade.

Neki od naših sagovornika još ne znaju šta će raditi u narednom periodu, neki razmišljaju o konobarisanju... Oni koji su odlučili da tokom leta spoje lepo i korisno, najčešće se odlučuju za sezonski rad na primorju.

"Ja sam radio kao konobar dve sezone, prve sezone na ostrvu Brač, druge sezone u Puli. Druge sezone sam već imao više iskustva, znao sam kako da pregovaram, znao sam šta da očekujem, šta da tražim. I druge sezone sam imao na primer bez hrane ali sa smeštajem, već 1.700 evra bez bakšiša, tako da sam sa bakšišom mogao da pokrijem i neki izlazak i da uštedim, i hranu, i higijenu...", rekao je Igor Tasić.

Dobra zarada, nova poznanstva i leto na moru samo su neki od benefita kada je ovakav posao u pitanju, a ko ipak ne želi daleko od kuće, velika ponuda poslova postoji i u Srbiji. Leto je period kada je većina zaposlenih na godišnjem odmoru, pa je pomoć i više nego dobro došla. 

"To su poslovi pre svega u ugostiteljstvu. Poslovi u restoranima, kafićima, hotelima. To su pomoćni poslovi za šankom konobari, pomoćni kuvari, u hotelima su to sobarice, ili spremačice. Osim toga, zadrugari rade i na prodaji sladoleda, na našim kupalištima, Na Adi Ciganliji, kao spasioci, redari i slično", ističe Milenko Bjeloš iz Omladinske zadruge Milenijum.

To su uglavnom pomoćni poslovi, koji ne zahtevaju prethodno iskustvo. Baš zato su idealni za studente ili srednjoškolce koji žele da preko leta zarade džeparac.

"Zadruga istupa u ime zadrugara. Mi se trudimo da postignemo što bolje uslove za rad i što bolju cenu naravno. Tako da zadrugari su u principu zadovoljni, negde od prilike cena je neto po satu 500 dinara. I to zavisi opet od posla, koji radi u tom trenutku", zaključuje Bjeloš. 

Za nešto veću dnevnicu, ali i teži i fizički zahtevniji posao, uvek aktuelno početkom leta je i branje malina. Berači su traženi, oglasa na mrežama i sajtovima je mnogo, a uslovi se razlikuju. Stan, tri obroka, plata veća od 120.000, satnica po dogovoru, plaćanje dnevnice ili po ubranom kilogramu, samo su neki od naslova. 

Zaključak je, kako narod kaže, posla ima ko hoće da radi. Na mladima ostaje da istraže i odluče koliko žele da se angažuju i zarade za ovo leto.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()