Leto je idealno vreme za odmor, ali i dobra prilika da se zaradi za džeparac

Koji su najčešći poslovi koji studenti rade preko leta i mogu li od njih da zarade dovoljno da sebi plate odmor?

Autor: Jana Jakšić
08.07.2023. 22:33
  • Podeli:

Prijemni ispiti i ispitni rokovi su iza nas, pa studenti sada imaju vremena i da zarade neki dinar. Iako je leto je idealno vreme za odmor, može biti i dobra prilika da se zaradi za džeparac.

A koji su to najčešći poslovi koji studenti rade preko leta i mogu li od njih da zarade dovoljno novca da, na primer, sami sebi plate odmor?

Cene često nisu u skladu sa našim novčanicima, a želje mladih su često velike. Da bi zaradili za školarinu, dobar provod ili letovanje, studenti se neretko odlučuju da rade sezonske poslove. Pored zarađenog džeparca, tako stiču nova iskustva, znanja i veštine.

"Kada veliki broj naših i stranih radnika ode put primorja, onda nam se najveći broj radnih mesta otvori u segmentu ugostiteljstva", kaže za UNU Miloš Turinski sa sajta "Infostud poslovi". 

Iako je konobarisanje najpopularnije, ono nije jedini izbor, pa svako može da nađe posao u skladu sa svojim interesovanjima.

"Tu su posovi na raznim pakovanjima, promocijama, u bioskopu, na lepljenju deklaracija, u različitim polovima u knjižarama i u raznim firmama na raznim zamenama, na administraciji, skeniranju, veb dizajnu", nabraja direktorka Omladinske zadruge "Bulevar" Breda Milić.

Neki od poslova su plaćeni i do 1.000 evra mesečno. Istina, za tu zaradu treba dobro potegnuti.

"Konobari mogu da imaju u Beogradu dnevnicu i do 2.500 dinara, plus bakšiš, naravno. A ako pricamo o građevini i sezonskom branju voća, tu dnevnice mogu da budu i do 50 evra. Za gradjevinu je to sigurno, a za branje voća se kreću od 2.500 do 6.000 dinara. Mogu da biraju i poslodavca, i da li će da rade pola radnog vremena ili osam sati. To može da bude i mnogo više kada su u pitanju ovi teži fizički poslovi, koji mogu da se obavljaju na otvorenom i po 10 sati", objašnjava Turinski.

Kažu, i te kako je moguće zaraditi dovoljno novca za letovanje. Uz malo sreće i dovoljno truda, može da se zaradi i za dva!

"Juče sam baš bila na blagajni, kada je jedan student zaradio u restoranu brze hrane, dakle radi, 116.000 dinara. Pitali smo ga 'Koliko si ti radio?', a on kaže da nije radio dnevne, radio je noćne smene", kaže Milić za UNU.

Uz dobru volju, trud i rad – sve je moguće, pa će tako i studenti koji danas potraže posao, u septembru moći da uživaju na obali mora.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()