Neće đaci u "kompjuteraše": UNA je proveravala zašto osmaci ove godine nisu hteli u IT odeljenja

Stručnjaci kao jedan od problema navode i to što se, nažalost, umesto znanja u društvu promoviše neznanje i laka zarada bez rada

Autor: Una Đuričić
05.07.2024. 22:00
  • Podeli:

Visoka plata, brzo zaposlenje, malo radnih sati... Većini su ovo prvi motivi kada se razmišljaju da li da krenu putem IT industrije ili ne. Za ovo popularno zanimanje budućnosti ipak, nisu baš bili zainteresovani ovogodišnji osmaci.

Mali broj učenika se prijavio na prijemni za IT odeljenja u gimnazijama, a i oni koji jesu, lošije su uradili prijemni, izjavio je predsednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov.

Da li je programiranje i dalje popularno?

Osim smanjenog obima redovnih gimnazijskig predmeta, đaci koji pohađaju IT smer izučavaju i programiranje, primenu računara, baze podataka, veb programiranje i ostale stručne predmete. Za đake, a i njihove roditelje, ovakav smer zvuči kao odličan prvi korak za sigurnu budućnost. Međutim ove godine, izgleda da nisu svi baš tako razmišljali.

"Od svih nas postoje dosta ozbiljni zahtevi da bi se cela stvar realizovala, do sada smo uvek imali popunjena odeljenja, prvi put sada imamo samo 16 učenika za našu školu", kaže za UNU nastavnica računarske grupe predmeta u VI beogradskoj gimnaziji Snežana Marković.

Kada govorimo o manjem interesovanju učenika za ovaj smer, od Ministarstva prosvete dobili smo odgovor da se ne može govoriti o trendu koji se ponavlja iz godine u godinu.

"Zavod  za vrednovanje vaspitanja i obrazovanja i Ministarstvo će svakako, kao i svake godine, uraditi analizu ovogodišnjeg upisa, nakon čega će biti moguće dati ocenu o uzrocima ovogodišnjeg slabijeg interesovanja", stoji u odgovoru resornog ministarstva, za UNU.

Na testu iz matematike, koji je bio neophodan za upis IT smera, ove godine osmaci nisu pokazali zavidno znanje.

"Čula sam da je u nekim drugim školama i drugim gradovima, bilo i manje zainteresovanih i malo onih koji nisu prešli prag znanja. To govori o nedovoljnoj pripremljenosti, o nedovoljnom matematičkom predznanju. Zašto je to tako, treba da potražimo razloge i u osnovnoj školi, i u društvu nažalost, svi smo svedoci toga da se promoviše neznanje, laka zarada bez rada", ističe Marković.

Kada je posao u IT industriji, većini je motiv upravo velika i brza zarada.

"Ono daleko i jeste najplaćenije zanimanje, e sad, s druge strane kad se uzme u obzir šta sve treba da rade, šta sve treba da nauče, tu dolazimo do problema", kaže prof. dr Komlen Lalović.

Pogrešna je pretpostavka roditelja da, ukoliko poznaju rad sa računarom i telefonom, da će im ići i, kako oni to kažu, "kompjuteri".

"Oni su u tom domenu korisnici, a vi kada ste programer, vi ste ti koji treba da napravite tu igricu, tako da su tu u pozadini pisana linija, linija koda i tako dalje. Savet je deci da moraju mnogo više da uče. Jednostavno to nije popularno reći, ali kvantum znanja koji je bio kada je moja generacija završavala je mnogo veći u odnosu na ovaj sad, to je drastično manje", objašnjava prof. Lalović.

Možete biti i nadareni i talentovani za IT industriju i predmete te struke, ali ipak, mora da se uči. To je najtopliji savet stručnjaka, jer put do velike zarade, kratkog radnog vremena i brzog zaposlenja ipak nije toliko jednostavan.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()