Pre odlaska sa intervjua, obavezno se raspitajte o sledećim koracima...
Uprkos prilično širokoj dostupnosti osnovnih saveta i tehnika, brojni su oni kandidati koji ne uspevaju dobro da se pripreme za intervju za posao. I baš zato se, oni sposobniji, uvek izdvoje iz gomile. Sajt Ladders je zato sastavio listu od 5 najboljih stvari koje pametni i sposobni kandidati najčešće rade tokom razgovora za posao.
Pametni kandidati uvek postavljaju smislena pitanja. Dobra pitanja menadžeru koji intervjuiše kandidata ukazuju da je on proveo neko vreme istražujući kompaniju i njeno poslovanje da bi se pripremio za razgovor za posao.
Takvi kandidati dolaze sa već pripremljenim pitanjima, koja mogu da se odnose na samu priliku koju posao pruža ili na kompaniju i njeno poslovanje. Zato uvek postavite pitanje ili dva pre završetka intervjua.
Najbolji kandidati koji se prijavljuju za neki posao, na razgovoru ne govore samo o onome što znaju. Umesto toga, orjentišu se na svoja dosadašnja postignuća i uspehe sa prethodnih poslova. Umesto da npr. opisuju različite softverske aplikacije koje poznaju, oni govore o svom iskustvu sa njima i načinima na koje one mogu da pomognu u obavljanju posla za koji se prijavljuju. A ako su do sada pomoću njih ostvarili neki značajan poslovni rezultat, i to će svakako spomenuti.
Menadžeri koji zapošljavaju nove ljude koriste informacije o njihovim prethodnim poslovnim uspesima da bi formirali "mentalnu vezu" između njihovih veština i motivacije da se pokrenu, upuste u nove izazove i da uspeju u toj ulozi.
Iznenadili biste se koliko ljudi ne može ili ne zna da složi dobru odevnu kombinaciju za razgovor za posao. A sve što traba uradite je da se obučete tako da ostavite dobar utisk.
Za muškarca to znači lepu košulju na kopčanje, kravatu, par ispeglanih pantalona, kao i negovanu kosu i bradu. Za dame se podrazumeva lepa haljina ili suknja poslovnog stila, "kontrolisana" kosa (vezana u rep, ravna prema dole i slično). Parfem je takođe u redu, ali sa njim ne treba preterivati.
Sve što ste napisali u svojoj poslovnoj biografiji je "poštena igra" na intervjuu. Zato budite spremni da na inteligentan način razgovarate o svemu što se nalazi u vašem CV-u. Ako ne možete precizno da odgovorite na pitanja o nečemu, onda to izbacite CV-a.
Pre kraja intervjua, raspitajte se o sledećim koracima. Raspitajte se o njihovom rasporedu zapošljavanja i saznajte kada žele da popune poziciju za koju konkurišete.
Postavljanje takvih pitanja nije usiljeno, već njima potencijalnom poslodavcu pokazujete da ste aktivno uključeni i zainteresovani, da želite posao i da idete napred. Zato uvek saznajte ledeće korake pre odlaska sa intervjua.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.