Ministarka zdravlja Danica Grujičić ponovo je apelovala na mlade lekare da prihvate prvi posao u unutrašnjosti Srbije
Ministarka zdravlja Danica Grujičić ponovo je apelovala na mlade lekare da prihvate prvi posao u unutrašnjosti Srbije i poručila im da će oni lakše dolaziti do specijalizacije.
Međutim, kako je saznao naš Stefan Dević, u Sindikatu lekara i farmaceuta Srbije se baš i ne slažu s tom idejom. Kažu da je prvo potrebno obezbediti uslove za rad tih lekara.
Biće zaposleno još lekara, a prioritet u zapošljavanju imaće oni koji su radili godinu i po ili dve tokom najjačih talasa kovida, saopštila je ministarka Grujičić. Ponovo je apelovala na mlade lekare da, ako žele posao i da ostanu u Srbiji, da odu u unutrašnjost i tamo provedu neko vreme.
"Mi ćemo promeniti potpuno način specijalizacije opšte medicine, tako da svi lekari opšte medicine, posebno ovi mlađi, u jednom trenutku postanu specijalisti, da mogu da upisuju subspecijalizacije, tako da njihova plata može biti izjednačena sa platama lekara u tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti", kaže ministarka zdravlja Danica Grujičić.
Mladi lekari s kojim smo konktaktirali nisu bili voljni da govore pred kamerom, a u sindikatu lekara i farmaceuta tvrde da su uslovi za odlazak lekara u unutrašnjost samo deklarativno adekvatni.
„Pre dva dana sam dobio poziv iz Niške banje, a mnogo je takvih mesta u Srbiji gde direktori ne žele da ispoštuju odluku ministarstva, da oni koji su bili dodatno angažovani tokom kovida budu zaposleni. Neke kolege su napustile privatni posao da bi dobili posao u državnoj bolnici ustanovi, međutim, direktor sa jedne strane kaže da mu fond ne dozvoljava, a fond kaže da se oni tu ne pitaju već da to odlučuje ministarstvo“, kaže za UNU član sindikata SLFS Rade Panić.
Lekari ne nedostaju samo u unutrašnjosti već i u velikim gradovima gde su klinički centri.
„Kolege širom Srbije se nalaze u jako teškoj poziciji, jer do posla doći je jako teško, a kada konkurišu za specijalizaciju, onda to postaje jako veliki problem i preko toga se potpisuju ugovori koji su nezakoniti, gde se kolege obavezuju da moraju da ostanu ili vreme specijalizacije ili duplo vreme u ustanovi odakle su krenuli na specijalizaciju“, objašnjava u razgovoru za UNU Panić.
Zakon o platnim grupama i razredima je odložen do 2025. godine. Panić kaže da su, zbog toga, neke grupe lekara dobile veće povećanje plata nego neke druge.
I plate, kaže, spadaju u neadekvatne uslove, zbog kojih lekari umesto u unutrašnjost, sve češće odlaze u inostranstvo.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.