Podaci iz istraživanja Infostuda pokazuju da visina plate ostaje najvažniji faktor za odabir posla u Srbiji, a na drugom mestu su međuljudski odnosi
Najnovije istraživanje Infostud-a o očekivanjima zaposlenih u Srbiji i onih koji posao traže pokazuje da visina plate ostaje i dalje najvažniji faktor kod 66 odsto ispitanika.
Miloš Turinski iz Infostuda rekao je da veruje da će se međuljudski odnosi vratiti na prvo mesto čim se ekonomska situacija stabilizuje, ali navodi i da će naredne godine biti tačno decenija kako na tržištu rada nedostaju kvalifikovani radnici.
"Mi smo imali situaciju da se zapravo obrnulo tržište rada 2015. godine kada je veća ponuda bila upravo iz zone sa srednjom stručnom spremom, i to je samo raslo iz godine u godinu. Nema ni mladih koji su zainteresovani da budu šegrti, makar i na par meseci da nauče posao. Ko ima zanat, ima ruke zlata vredne", rekao je Turinski za RTS i dodao:
"Imali smo situaciju da se za vodoinstalatera nudi početna zarada od 2.000 evra i mogućnost stanovanja, ukoliko niste iz Beograda", navodi Turinski.
Kada se pominju očekivanja, Turinski kaže da se uvek očekuje više od onog što se ima.
"Veliki broj ljudi živi ispod onoga što zapravo očekuje. Kada smo uradili neki prosek svih ispitanika, dobili smo cifru da se u proseku očekuje 1.000 evra za platu. Što opet govori da je to neki republički prosek koji bi za sve naše građane bio više manje dovoljan", navodi Turinski.
Sem zarade, na visokom mestu su međuljudski odnosi.
"Međuljudski odnosi su se držali visokom na prvom mestu deset godina. Plata se popela samo u poslednje dve godine, kako je počela ekonomska kriza, inflacija i slično. Verujem da će se međuljudski odnosi vratiti na čelo, čim se situacija stabilizuje", predviđa Turinski.
Turinski savetuje sadašnje osmake da ne prate nužno savete roditelja, koji u većini slučajeva glase da upišu nakon srednje škole fakultet kako ne bi ostali bez posla.
"Situacija više nije takva. Na prvom mestu treba da prate svoje srce, ljubav prema određenom zanimanju, koliko god da je perspektivno", ističe Turinski.
Podaci iz istraživanja pokazuju da visina plate ostaje najvažniji faktor za odabir posla u Srbiji sa 66odsto. Na drugom mestu su međuljudski odnosi sa 61 odsto, a na trećem mogućnost napredovanja i učenja sa 37.
Ispitanici smatraju da je za dobijanje posla ključno znanje, zatim motivacija, a na trećem i četvrtom mestu su radno iskustvo i formalno obrazovanje.
Budući da je plata najvažniji fator za odabir posla, njena visina je podjednako važna. Zaradu između 800 i 1000 eura očekuje 35 odsto ispitanika. Nešto manje od trećine očekuje platu između 1000 i 1500 evra, dok 17 odsto smatra da bi im bilo dovoljno između 500 i 800 evra. Samo svaki deseti ispitanik očekuje platu koja prelazi 1500 evra.
Podaci u vezi rada u inostranstvu pokazuju da 46 odsto njih ne bi otišlo, skoro trećina ispitanih bi se preselila u neku evropsku zemlju, a 14 odsto bi se preselilo u zemlju regiona. Van Evrope bi otišlo 11 odsto.
Na tržištu rada je sve izraženiji raskorak između potreba poslodavaca i želja đaka kada je u pitanju srednjoškolsko obrazovanje. Trend koji traje godinama, da zanatske, mašinske i građevinske škole upisuje nedovoljno đaka, rezultirao je da upravo iz njihovih klupa izlaze malobrojni radnici koji su se obrazovali za najplaćenija zanimanja.
Na listi se nalaze: varioci, automehaničari, pekari, profesionalni vozači i majstori zanatlije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.