Posao na kom poslodavci ne štede pare: Svi jure u Nemačku, a ovde je fenomenalno plaćen

Negovateljice i gerotodomaćice u Srbiji su izuzetno tražene, ali i dobro plaćene

29.09.2024. 10:52
  • Podeli:
negovateljica shutterstock-66f9151562c63.webp Foto: Shutterstock

Negovateljice i gerontodomaćice koje brinu o starim i bespomoćnim licima, oduvek su bile tražene. Nažalost, mnoge od njih posle školovanja u Srbiji, odlaze u Nemačku "trbuhom za kruhom", s obzirom na to da tamo mogu da zarade i do 3.000 evra mesečno. Međutim, poslednjih meseci vlada opšta pomama za njima, a stručnjaci smatraju da je to zbog poskupljenja i državnih i privatnih staračkih domova, te da se mnoge porodice odlučuju na angažovanje žene kojoj plaćaju i do 2.000 evra mesečno.

Osim u staračkim domovima, u Srbiji negovateljice rade i po stanovima odnosno kućama. Obično budu angažovane na duži period, a mesečno mogu da zarade i do 2.000 evra.

Posao negovateljice već 10 godina obavlja Rosa M. sa Karaburme koja je, kako kaže, imala nekoliko ponuda da ode „preko“ da radi za skoro pa duplu platu.

„Ja sam relativno zadovoljna. Radim 10 godina, a za sve te godine imam tek drugo lice koje pazim i negujem. O jednom starijem gospodinu brinula sam se pet godina i evo sada negujem jednu baku. Posao nije težak, u ovu porodicu došla sam po preporuci, samim tim je tarifa veća. Takođe, više naplaćujem ukoliko je potrebno da prenoćim kod korisnika ili ako ostajem duže od osam sati“, kaže ona u razgovoru za Nova.rs.

Kako objašnjava, bila je pre 10 godina u Nemačkoj na šest meseci, gde je radila u jednoj porodici kao negovateljica, ali se vratila nakon što joj se muž razboleo.

Zbog toga ne sme da se udaljava iz Srbije, inače bi, naglašava, odavno „otišla u svet“.

„Glavna razlika u Nemačkoj i u Srbiji po pitanju kućne nege jeste zarada. Tamo je posao duplo plaćen, konkretno u Nemačkoj sam zarađivala 3.000 mesečno, dok je, na primer, u Švajcarskoj još veća plata. S druge strane, razlika je i u pristupu pacijentu odnosno korisniku. Ovde ga nekako gledamo kao invalida, iako možda i nije invalid, ali čim mu je potrebna tuđa nega i pomoć, okarakterisan je kao invalid. U Nemačkoj je negovateljica posvećena korisniku, ostajemo i duže ako treba“, objašnjava nam Rosa.

Puni oglasi za negovateljice

Na različitim sajtovima za pronalaženje poslova uvek se može naći ponuda ili potražnja za negovateljicu, a prethodnih meseci je pomama za njima prilično uočljiva.

To potvrđuje i Mirjana Topalović iz Udruženja Gerontološkog društva Srbije koja kaže da su ranije negovatelje najviše angažovali domovi za stare, ali da je danas sve više privatnih lica kojima je potrebna pomoć negovateljice.

„Negovateljice i gerontodomaćice su pretežno bile angažovane u staračkim domovima jer, znate kako kažu, i starački dom je luksuz iako ne sme da bude, a kamoli negovateljica u porodici. Poslednjih godina one sve više rade baš u porodicama, brinu o starima neprekidno 24 časa dnevno, zbog čega imaju dobru zaradu. Ovaj posao se u Srbiji plaća i do 800 dinara po satu, koliko vredi noćni rad. I ako to deluje mnogo, reč je o veoma teškom poslu za koji osim znanja treba imati i debele živce“, navodi ona.

Dodaje da su lica o kojima se najčešće brinu, nepokretna, neophodna im je danonoćna nega, previjanje dekubita, kupanje, davanje terapije, hranjenje, zamena pelena.

„Na sve to treba dodati da oni često imaju i Alchajmera pa mogu biti vrlo destruktivni i agresivni, često se s posla vratim u modricama i izgrebana. Imala sam slučaj jedne bake koja je palila sve čega bi se dohvatila, a kada dođe sebi želela je da se ubije. Mi za njihovo stanje moramo imati razumevanja, jer je njihova bolest prosto takva, a kada se sjedini sa starošću još je teže“, navodi naša sagovornica.

Kućna nega i do 20.000 nedeljno za 8 sati rada

Inače, u Srbiji su prilično rasprostranjene firme koje se bave kućnom negom, pa tako imaju više negovateljica na raspolaganju, a u skladu sa vrstama pomoći koju nude, i cene su različite.

Recimo, prvi paket pomoći košta 4.000 dinara, a odnosi se na negu pacijenta ili starijeg lica svega dva sata dnevno jednom u toku nedelje.

Drugi paket je „jači“ – dva puta nedeljno po dva sata nege košta 8.000 dinara, dok treći i četvrti može izaći i do 20.000 dinara zarade i to za osam sati nege.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()