Čak 72 odsto IT kompanija daje mogućnost fleksibilnog radnog vremena, dok 46 odsto kompanija kao benefit za svoje zaposlene izdvaja dodatne slobodne dane, pokazuje istraživanje platforme Osiguranik.
Zaposleni u IT kompanijama u Srbiji podrazumevaju da će im biti omogućeni fleksibilni radni uslovi - po pitanju mesta rada, radnog vremena i slobodnih dana.
Milena Trifunović sa platforme Osiguranik kaže da istraživanje koje je ta platforma sprovela pokazuje da većina kompanija ima neki oblik "kliznog" radnog vremena.
"Mogućnost fleksibilnog radnog vremena daje 72 odsto kompanija, a 46 odsto daje dodatne slobodne dane kao benefit svojim zaposlenima", rekla je Milena Trifunović gostujući na RTS-u.
Što se tiče rada od kuće, čak 96 odsto kompanija daje svojim zaposlenima tu mogućnost.
Marko Vučetić sa sajta Hello World kaže da u Srbiji ima primera gde kompanije uvode četvorodnevnu radnu nedelju.
"Sve je više zaposlenih koji potražuju četvorodnevnu radnu nedelju i to želi kako dodatnu fleksibilnost u radu", rekao je Vučetić napomenuvši da su IT kompanije posebno fleksibilne jer postoji deficit kadrova.
Uključivanje zaposlenih u izbor pogodnosti je postao novi standard.
"Videli smo da 99 odsto zaposlenih kaže da želi da ga kompanija pita kada se donosi odluka o biranju benefita i čak 51 odsto njih je reklo - ne samo da me pita, ja želim da budem taj koji će odlučiti koji benefit meni znači", rekla je Milena Trifunović.
Ističe da je privatno zdravstveno osiguranje već standard u IT sektoru, te da gotovo da nema kompanije koja nije uvela taj benefit ili nije razmišljala o njemu.
"Kao zanimljiv benefit 13 odsto zaposlenih prepoznalo je kao zanimljiv benefit mogućnost određenog finansijskog wellbeing-a, koji bi im poslodavac pružio. Da li je to neki vid štednje ili neki vid privatne penzije. S druge strane, samo je tri posto kompanija koje su prepoznale da bi to bilo zanimljivo zaposlenima", rekla je Milena Vučetić.
Govoreći o tome da li se više ceni vreme provedeno na poslu ili učinak, Vučetić je rekao da se ipak ceni rezultat.
"Sve više je ljudi koji ulaze u IT sektor koji nemaju diplomu. Prekvalifikacija je još jedan bitan pojam za ovu temu. Svaki četvrti kandidat nema diplomu. To pokazuje da imamo IT sektor u kojem se cene znanje i rezultati, a ne diploma", naveo je Vučetić.
Dodaje da je zaposlenima važno i da rade u novim tehnologijama, da su sve traženiji treninzi i dodatne obuke, te da to bitno utiče na odluku da li će se zadržati u određenoj kompaniji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.