UNA je proverila da li je bolje da vas plaća država ili privatnik ili da sami budete svoj gazda?

"Sigurnost" je prednost koja se najčešće vezuje za državnu službu, a bolje zarade jesu nešto čime se zaposleni kod privatnika diče - mada to nije pravilo

Autor: Zvonko Ninkov
25.10.2024. 08:15
  • Podeli:

Od skoro 2 i po miliona zaposlenih u Srbiji, nešto više od četvrtine, preciznije oko 615.000 radi u javnom sektoru. U odnosu na pre nekoliko decenija slika na tržištu rada potpuno se izmenila, pa se sigurnost posla, dobra plata i ostale beneficije ne vezuju nužno za to da li radite u državnoj firmi ili kod privatnika. Zato UNA, iz različitih uglova, o toj temi raspravlja kroz sve televizijske formate.

"Socijalno, zdravstveno i redovna plata" i tako do penzije. Veliki broj Jugoslovena proveo je čitav radni vek na jednom radnom mestu, bez želje i potrebe da menja.

A onda su došle 90-te. Državne firme gasile su se preko noći ili su privatizovane, a u oba slučaja radnici su ostajali bez posla. U decenijama koje su usledile situacija se izmenila, pa sada od ukupno 2,36 miliona zaposlenih njih oko milion i 900 hiljada rade u tzv "pravnim licima", dok su ostali "sami svoje gazde".

Od onih koji rade u pravnim licima tek četvrtina, ili blizu 615.000 njih, je u javnom sektoru. Znači li to da je privatni sektor bolji?

"Moja žena ima državnu penziju, a ja ne. Ja sam morao da štedim mnogo više i uplaćujem sebi penziono. Ne znam kako je ovde u Srbiji, ja sam iz Kanade i tamo su državne penzije sve ređa stvar, ali mladi koji uspeju da se zaposle u javnom sektoru, za njih može da se kaže da su uspeli", rekao je jedan od sagovonrika UNA televizije. 

"Sigurnost" je prednost koja se najčešće vezuje za državnu službu. Najbrojnija grupacija ljudi koja radi u njoj, a to su zdravstvo, socijalni rad i prosveta, što je više od 300.000 ljudi, verovatno bi kazali da se i ne osećaju toliko zadovoljno zbog svega što svakodnevno prolaze. Oni koji rade u državnoj i lokalnoj administraciji i javnim preduzećima, a njih je sličan broj, verovatno su zadovoljniji.

"Propadanje javnog sektora u vreme tranzicije je bilo nemivno, ali se ono održalo u boljoj poziciji. Zaposleni u javnom sektoru, to su javna preduzeča i javen službe imaju velike prednosti u odnosu na privatni sektor. To je sigurna zarada, siguran posao, sigurno radno vreme, sigurno 4 sata manje od onog koji privatnom sektoru, plaćeno bolovanje, godišnji odmor, otpremnine, doprinosi i sve što ide uz to, plus ponos", kaže viša naučna saradnica, sociološkinja dr Nada Novaković.

Bolje zarade jesu nešto čime se zaposleni kod privatnika diče, ali, ni to ne mora da bude pravilo.

"Ona parola 'dođite u Srbiju, investirajte čeka vas dobra radna snaga', u smislu obučena, a nisko plaćena, ostvarena je posle 10 godina do licemerja. Otuda imamo u privatnom sektoru isto raslojavanje, ali i mogućnost da preduzetnici, ne samo privatni, ne samo strani, mogu da ne plaćaju ili plaćaju na ruke", zaključila je doktorka Novaković.

Iako deluje da plusevi za javni sektor pretežu, Novaković kaže da je zabrana zapošljavanja u njemu urušila ljudski faktor u njemu, pa je prosek zaposlenih oko 50 godina.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()