Predsednik iz Budimpešte: Najkasnije do marta 2026. moći ćemo vozom brzom prugom do Budimpešte

Vučić je rekao da je u Mađarskoj razgovarao i o izgradnji naftovoda.

14.11.2024. 15:03
  • Podeli:
vučić orban facebook aleksandar vuči-6736027289ef7.webp Foto: Facebook@AleksandarVučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nalazi se u radnoj poseti Mađarskoj gde se sastao sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. Nakon sastanka dvojica lidera su se obratila prisutnim novinarima.

"Bilo bi to mnogo ranije, ali zbog ova tri kilometra kroz centar Budimpešte će da traje nešto duže, ali dakle, mart 2026. je najkasnije uspostavljena brza pruga između Beograda i Budimpešte. Dva sata i četrdeset minuta, dva sata četrdeset pet, Beograd - Budimpešta, a onda izračunajte koliko je Subotica - Budimpešta i koliko je Novi Sad - Budimpešta", rekao je Vučić novinarima u Budimpešti posle razgvora sa madjarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Vučić je rekao da je u Mađarskoj razgovarao i o izgradnji naftovoda.

"Urađen je jedini projekat, sada se završava fizibiliti studija do 10. decembra. Mi smo izdvojili pare. Negde oko 150 miliona će izaći naš deo", rekao je Vučić i dodao da je ta diversifikacija veoma lekovita.

Radi se, kako je rekao, na svim drugim projektima oko daljeg zakupa gasnih skladišta, dodajući da i sa povećanjem ona neće biti dovoljna.

"Pričali smo o Panonskom koridoru. Mi ćemo uskoro biti deo jedinstvene berze električne energije sa Slovenijom i Mađarskom. Da pokušamo da što bliže radimo. razgovarli smo i o vojno-tehničkoj saradnji. Bliskost naših armija mora da bude izuzetno izražena. Veoma smo zabrinuti svi za sizuaciju u svetu. Razgovarli smo i o podršci jedni drugima u svetskim institucijama. Važno je da Klaster 3 otvorimo kad god je moguće. Važno je da budemo na evropskom putu i da na njemu imamo podršku Mađarske" istakao je predsednik Vučić nakon sastanka sa Orbanom i dodao da su razgovarali o prelazu Horgoš-Reske.

Zakup skladišta gasa na duže vreme

 "Idemo da u Mađarskoj zakupimo za duži niz godina prostor za naš gas jer mi očekujemo, kao što sam rekao, velike probleme sa snabdevanjem električnom energije u celoj Evropi i zato hoćemo što više gasnih stanica da napravimo. I zato smo razgovarali sa Alijevim. Moguće da će i Mađari zajedno ući sa nama da bismo zajednički mogli da finansiramo, ali i da bismo zajedno mogli da koristimo električnu energiju", rekao je Vučić.

Kako je rekao, mađarskog premijera Viktora Orbana zamolio je da razmotri mogućnost da Srbija otkupi pet ili 10 odsto vlasništva u mađarskoj nuklearnoj elektrani Pakšu.

 Vučić je rekao da bi to bilo izvanredno rešenje za Srbiju i da smo spremni da platimo tu cenu, ali da mađarska strana još nije mogla da odgovori na taj zahtev.

"Rekli su da će uzeti u obzir i razmatrati  tu našu molbu", rekao je Vučić.

Panonski energetski koridor

Dodao je da su razgovarali i o drugim pitanjima vezanim za energetiku kao što je Panonski koridor.

 "U pitanju su dalekovodi koji bi trebalo da povežu Srbiju i Mađarsku.To su dalekovodi Beograd-Sremska Mitrovica, Sremska Mitrovica-Novi Sad,  Novi Sad-Subotica, Subotica- Mađarska. Onda ćemo u svemu biti uvezani sa Mađarskom da možemo  da prenosimo energiju. Mi ćemo uskoro biti deo jedinstvene berze električne energije Slovenije, Srbije i Mađarske. Dakle, te tri zemlje imaće jedinstvenu berzu", najavio je Vučić. 

Naglasio je da za te potrebe napraviti izdvojenu firmu Mađarima, koja bi mogla da trguje električnom energijom, ali i obavlja  druge poslove i da ulazi u nove projekte,  baš kao što su gasne stanice i druge stvari na teritoriji obe zemlje.

"Da pokušamo da što bliže radimo i sarađujemo u budućnosti, da bismo garantovali sigurnost svim našim građanima", rekao je Vučić. 

Vojnotehnička saradnja

Dodao je su razgovarali i o vojnotehničkoj saradnji. 

"Očekujem da, posle izvesnih promena u Mađarskoj oko unutrašnjih propisa, budemo još otvoreniji za saradnju, za zajedničke vežbe, za zajedničko nastupanje.  I bliskost naših armija mora da bude značajno i izuzetno izražena, prosto veoma smo zabrenuti svi za situaciju u Evropi i svetu i zato moramo, i po dubini da radimo na toj bliskosti. Ne samo da rukovodstva osećaju tu bliskost, već da to osećaju i naši vojnici i naši generali i svi ostali", naglasio je Vučić. 

On je rekao i da Mađarska uložila 30 odsto sredstava u srpski investicioni projekat koji se odnosi na fabriku hartija u Solnoku.

 Vučić je rekao i da je sve više domaćih privrednika zainteresovano da ulaže u zemlje Evropske unije.

"Najlakše im je da to urade u Mađarskoj. Nastavićemo da podržavamo jedni druge", rekao je Vučić, komentarišući izjavu premijera Mađarske o srpskom investicionom projektu u toj zemlji.

Predsednik je ocenio da će domaći biznisi nastaviti da rastu.

U Budimpešti su održani i sastanci 12 radnih grupa u kojima su učestvovali članovi vlada dve zemlje.

U Radnoj grupi za ekonomiju su ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović, ministar spoljnih poslova Marko Đurić, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, ministar spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peter Sijarto i državni sekretar u Ministarstvu za ekonomski razvoj Mađarske Mate Loga.

Radnu grupu za energetiku čine ministar rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i ministar energetike Mađarske Čaba Lantoš, a radnu grupu za finansijske poslove ministar finansija Siniša Mali i ministar finansija Mađarske Mihaj Varga.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()