"Berkšir Hatavej" je u nizu gubitaka u proteklih osam dana.
Nakon borbe sa „septembarskim efektom“, cena akcija investicionog giganta Vorena Bafeta "Berkšir Hatavej" nije uspela da iskoristi prošlonedeljni oporavak tržišta, pretrpevši značajne gubitke.
"Berkšir Hatavej" je inače u nizu gubitaka u proteklih osam dana. Ovaj trend se pojavio nakon što su akcije stalno rasle tokom prethodnih osam dana u skupu koji je kompaniju doveo u ekskluzivni klub tržišne kapitalizacije od triliona dolara.
Ovakvu seriju gubitaka kompanija nije zabeležila više od decenije.
Tokom poslednje trgovačke sesije 13. septembra, "Berkšir Hatavej" je završio sa nedeljnim gubicima od preko 3%, trgovajući na 447 dolara. Akcije su u padu od 4. septembra, kada su vredele 478 dolara.
Iako je investicioni konglomerat pod uticajem opšteg tržišnog raspoloženja oko straha od moguće recesije i očekivanja smanjenja kamatne stope Federalnih rezervi, rasprodaji bi mogli da doprinesu i drugi unutrašnji faktori.
Značajno je da akcije nisu odražavale opšti oporavak tržišta kada se ispostavilo da je viši izvršni direktor predao značajan deo svojih akcija u kompaniji.
Prema prijavi od 11. septembra, izvršni direktor "Berkšir Hatavej" osiguranja Ajit Jain je preneo više od polovine svojih deonica klase A. Prodaja je uključivala 200 deonica "Berkšira" klase A za oko 139,1 milion dolara, po prosečnoj ceni od 695.418 dolara po akciji. Naime, Jain je prodao 104 akcije koje je direktno držao i 96 u vlasništvu porodičnih fondova.
Iako razlog prodaje nije naveden, to bi moglo izazvati paniku među investitorima oko izgleda kompanije. Ova zabrinutost je pojačana s obzirom na to da Voren Bafet visoko poštuje Jaina. U jednom trenutku, investicioni magnat je jednom izjavio da je Jain odgovoran za dodavanje milijardi dolara vrednosti za akcionare.
S druge strane, analitičari su primetili da prodaja može biti posledica ličnih razloga, a ne zabrinutosti za izglede "Berkšir Hataveja". Na primer, analitičarka "CFRA Research" Keti Sejfert zadržala je ocenu „kupi“ na "Berkširu", sugerišući da će akcija najmanje biti pogođena rasprodajom.
U međuvremenu, kompanija je takođe prodala neke od svojih ključnih akcija. Od sredine jula Bafet smanjuje udeo u "Bank of America", a poslednja prodaja iznosi skoro šest miliona akcija. Pored toga, prodaja je uticala na Bafetov udeo u tehnološkom gigantu "Apple".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.