Zašto se raspao elektroenergetski sistem u Albaniji, Crnoj Gori, BiH i Hrvatskoj?

Jedan od najvećih prekida u poslednjih 20 godina

22.06.2024. 20:35
  • Podeli:
dalekovod struja pixabay (2)-667581c5420cb.webp Foto: Pixabay

Potrošnja struje je veća i 30 odsto nego u istom periodu prošle godine. Tokom jučerašnjeg kolapsa u Albaniji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, Srbija je uspela da održi stabilnost elektroenergetskog sistema, a pomagala je i susedima. Iako je snabdevanje strujom u regionu stabilizovano, svi su u pripravnosti.

Stabilnosti srpskog energetskog sistema doprinela su velika ulaganja poslednjih godina ocenjuje ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Za krizne situacije "Elektromreža Srbije" već ima 15 havarijskih mobilnih dalekovoda, a preduzimaju se i dodatne mere na jačanju prenosnog i proizvodnog sistema zemlje.

Još od srede, kada je počeo vreli talas, i u EPS-u i u EMS-u, kaže ministarka, upaljen je alarm pripravnosti, što je održalo i stabilnosti snabdevanja.

"Moramo da budemo maksimalno posvećeni i angažovani, da sve kolege zaposlene u elektroenergetskom sistemu budu u predostrožnosti da bi nagledali situaciju. Jer ono što se desilo juče uopšte nije jednostavno", kaže Đedović Handanović.

Ističe da je u pitanju jedan od najvećih prekida u poslednjih 20 godina, posle onog koji se desio u Italiji, koji je zahvatio i deo Švajcarske.

"Svi sistemi u regionu su povezani – zemlje između sebe, ali i sa evropskim prenosnim sistemima", rekla je ministarka podcrtavajući kompleksnost situacije.

Termoelektrana u BiH i dalje van pogona 

U regionu svi imaju struju, a jedna termoelektrana u Bosni i Hercegovini još je van pogona, jer se proizvodni kapaciteti postepeno puštaju na mrežu da ne bi došlo do novih opterećenja.

U svim zemljma prate situaciju kako bi, kažu, brže reagovali u slučaju da se nešto slično ponovi.

"Ceo sistem kontintalne Evrope je uvezan i to ima i prednosti i mane", kaže za RTS Danko Blažević, voditelj Sektora za vođenje elektroenergetskog sustava Hrvatskog operatora prijenosnog sustava.

Tvrdi da su prednosti da je moguće uvoziti prodavati električnu energiju, a mana da se poremećaji prenose iz jednog sistema u drugi.

Sanacija posledica i dokučivanje šta se desilo

Dan posle raspada elektroenergetskog sistema u četiri zemlje regiona, analizira se situacija i otklanjaju posledice.

Najviše posla imali su majstori koji popravljaju liftove, koji su usled nestanka struje ostali zaglavljeni. Regulisan je i vazdušni saobraćaj.

Prva nezvanična saznanjma ukazuju na to da je kolaps krenuo iz Albanije, a tropsko vreme je dodatno otežalo situaciju.

"Pošto je došlo do poremećaja na interkonekciji Grčka-Albanija, linija koja je imala domino efekat, imali smo nestanke struje širom Albanije", kaže Belinda Baluku.

Baluku objašnjava da preliminarnarne analize sugerišu da je ovaj tehnički problem stvorio veliko opterećenje prenosnog sistema i ekstremno visoke temperature kojima je Albanija pogođena.

Direktor nacionalnog dispečerskog centra Ranko Redžić kaže da su događaji ovog tipa regionalni i međunarodni, a njih istražuje Evropsko udruženje operatera prenosnog sistema(ENCO) kojim upravlja Evropska komisija.

Redžić ističe da će ENCO formirati telo koje će do detalja da istraži uzroke i dati odgovarajući izveštaj.

Iz Brisela saopštvaju da je istraga počela i već prikupljaju tehničke podatke o događaju koji je uzdrmao stabilnost snabdevnja strujom Balkana.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()