UNA vremeplov: Marakanaco, najveća brazilska tragedija

Na "Marakani" je zavladao muk. Među više od 200.000 navijača "čula" se traumatična tišina. Dva čoveka su izvršila samoubistvo na stadionu...

Autor: Dejan Marić
02.11.2022. 12:42
  • Podeli:
Brazil 1950 Mundijal_Reprezentacija.rs-1667375812308.webp Foto: Reprezentacija.rs

Datum 16. jul 1950. godine zauvek će crnim slovima ostati upisan u istoriju brazilskog fudbala.

Tog dana se, naime, dogodio čuveni Marakanaco, najveća tragedija Karioka koji su pred 205.000 navijača izgubili od Urugvaja sa 1:2 i tako ostali bez već "upisane" titule svetskog prvaka.

Bio je to prvi posleratni Mundijal. FIFA je odlučila da ga iz Evrope izmesti u Južnu Ameriku, koja je bila manje razorena ratnim dešavanjima.

Brazilci su u tom periodu hvatali zalet, igrali najlepši fudbal, uvek na gol više, imali strastvene navijače... Sve to je kumovalo odluci da dobiju organizaciju smotre.

Prvu grupu su prošli uz manje probleme, a u drugoj, u kojoj se odlučivalo o prvaku, naprosto su pregazili Švedsku (7:1) i Španiju (6:1). Uoči završne bitke sa Urugvajom računica je bila jasna - pobeda ili remi vode Brazil na krov sveta.

U uvertiri finala kreirana je nezapamćena euforija. Sportski listovi su na dan meča objavili naslovnice na kojima su pozdravljali svoje junake kao nove prvake. Organizovan je karneval. Napravljene su 22 zlatne medalje sa imenima reprezentativaca. A gradonačelnik Rio de Žaneira Anhelo Mendeš de Moraeš je održao sledeći govor:

"Vi, igrači, koje će milioni sunarodnika za nekoliko sati pozdraviti kao šampione. Vi, koji nemate dostojnog rivala u celoj hemisferi. Vi, koji ćete nadjačati svakog protivnika. Vi, kojima salutiram kao pobednicima".

Ovakvo potcenjivanje Urusa izazvalo je reakciju. Kapiten Obdulio Varela kupio je više primeraka novina O Mundo koje su na naslovnici objavile fotku Brazilaca uz naslov: Ovo su svetski šampioni. Poređao ih je na pod svlačionice i poručio saigračima da ih ispljuju i uriniraju po njima.

A nakon što je selektor Huan Lopez održao govor i zaključio da je jedina šansa autsajdera primjena defanzivne taktike, Varela je sačekao da on izađe iz prostorije te potom održao novi govor:

"Huansito je dobar čovek, ali danas nema pravo. Ako se budemo branili, proći ćemo kao Švedska ili Španija. Nećemo se uplašiti, ni rivala ni navijača. Momci, autsajderi ne igraju fudbal. Neka šou počne", bila je "jaka" poruka kapitena koja je, prema kasnijem priznanju igrača, bila ključna za epilog.

On se, pak, nije dao naslutiti nakon što je Friaka doveo domaće u vođstvo u 47. minutu, izazvavši delirijum među rekordnim brojem fanova. No, ubrzo je proradio inat Urugvajaca koji su preko Huana Skjafina i Alsidesa Điđe stigli do preokreta, pobede i druge krune planetarnih vladara.

Na "Marakani" je zavladao muk. Među više od 200.000 navijača "čula" se traumatična tišina. Dva čoveka su izvršila samoubistvo na stadionu, a ona su se dešavala i danima posle. Četiri reprezentativca nikad se nisu vratila u nacionalni tim. Pomenute medalje su nestale bez traga, šampionska himna nikada nije izvedena...

Marakanaco je, bez dileme, obeležio četvrto Svetsko prvenstvo. Pa ipak, nije samo finale bilo vredno pomena.

Jugoslavija se, nakon dva propuštena turnira, vratila među elitu i bila jedina zemlja iz Istočne Evrope. Plavi su u kvalifikacijama dva puta porazili Izraelce, potom u dva navrata remizirali sa Francuzima, te su sa Trikolorima morali da igraju majstoricu. Na koncu su slavili u Firenci 3:2 posle produžetka i tako izvadili vizu za Brazil.

Tamo su deklasirali Švajcarce (3:0) i Meksikance (4:1), te im je u okršaju sa Kariokama bio dovoljan samo bod za prolaz u finalnu grupu. Četu Milorada Arsenijevića pred veliki boj zadesio je peh - jedan od najjačih aduta Rajko Mitić je na putu od svlačionice do terena udario glavom u metalnu konstrukciju i zadobio duboku posekotinu.

On je ostao u svlačionici dok mu lekari nisu sanirali ranu, u igru je ušao u 20. minutu, ali tada je favorit već vodio golom najboljeg strelca SP, Ademira. Do kraja susreta je i Zizinjo pogodio metu za feštu 140.000 navijača na tribina.

Na smotri su, pored pomenutog Mitića, nastupili i Srđan Mrkušić, Vladimir Beara, Ivan Horvat, Branko Stanković, Božo Broketa, Ratko Čolić, Željko Čajkovski Predrag Đajić, Miodrag Jovanović, Bela Palfi, Kosta Tomašević, Stjepan Bobek, Zlatko Čajkovski, Bernard Vukas, Tihomir Ognjanov, Prvoslav Mihajlović, Aleksandar Atanacković, Vladimir Firm.

Treba dodati i da su Indijci propustili priliku da debituju pošto FIFA nije dozvolila njenim fudbalerima da igraju bez kopački, bosonogi!

Italijani, dvostruki uzastopni prvaci, šokantno su poraženi od Švedske i tako ostali bez prilike za het-trik.

Ni Zapadna ni Istočna Nemačka nisu imale dozvolu za nastup, baš kao ni Japan.

Za kraj, neizostavna je i engleska bruka. Reprezentativcima iz kolevke fudbala godinama je bilo ispod časti da se takmiče sa drugim nacijama. 

A kada su se vratili među "svet", pobedili su Čile, te šokantno izgubili od Sjedinjenih Američkih Država. Rezultat je glasio 0:1, za šta je vezana i čuvena anegdota po kojoj je jedan novinar dobio otkaz jer je na teleksu otkucao rezultat 10:1, smatrajući poraz nemogućim. 

Potom je usledio i neuspeh protiv Španije, za debakl i neslavan povratak na Ostrvo.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()